روایت غواص خلیج فارس از عملیات بیرون کشیدن پیکرهای شهدای ایرباس/ در حفاظت از مرزهای آبی ایران پا پس نمی‌کشیم

در میزگردی با عنوان «افشاء حقوق بشر آمریکایی» ابعاد مختلف جنایت‌های وحشیانه آمریکا و همچنین ابعاد حقوقی حمله به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. به گزارش فت فتو؛ به نقل از هرمز؛ میزگرد ” افشا حقوق بشر آمریکایی” از سوی شبکه اطلاع رسانی هرمز و با حضور سردار حبیب الله […]

در میزگردی با عنوان «افشاء حقوق بشر آمریکایی» ابعاد مختلف جنایت‌های وحشیانه آمریکا و همچنین ابعاد حقوقی حمله به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

به گزارش فت فتو؛ به نقل از هرمز؛ میزگرد ” افشا حقوق بشر آمریکایی” از سوی شبکه اطلاع رسانی هرمز و با حضور سردار حبیب الله میرزایی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان، سرهنگ خدابخش کشاورز معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حسام الدین انصاریان یکی از فرزندان شهدای سانحه هواپیمایی ایرباس، منصور قاسمی از شاهدان عینی حادثه هواپیمایی ایرباس و جمعی از خبرنگاران خبرگزاری های مستقر در استان هرمزگان با محوریت شهدای ۱۲ تیرماه و بازخوانی موضوعات پیرامون این حادثه بی رحمانه در خیلج فارس توسط آمریکای جنایتکار و افشا حقوق بشر آمریکایی برگزار شد.

اقدام جنایتکارانه آمریکایی ها در هدف قرار دادن هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس با شماره پرواز ۶۵۵ در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، عازم حوزه خلیج فارس بود، تصویری دیگر از اقدامات ضد بشر دوستانه آمریکایی ها در طول تاریخ را به تصویر کشاند.

‘راجرز کوپر’ فرمانده ناو وینسنس ساعت ۱۰ صبح همان روز در آبراه بین‌المللی خلیج فارس فرمان شلیک دو فروند موشک را صادر کرد که اصابت این موشک‌ها به هواپیمای مسافربری ایران، همه سرنشینان بی‌دفاع هواپیما را که در کریدور بین‌المللی در حال پرواز بود، به قعر دریا فرستاد.

شهدای سانحه هواپیمایی ایرباس که جمعی از کودکان شیرخوار، زنان و مردان با سنین مختلف، مهمان ۶۰ دقیقه ای پرنده ای آهنین بودند و درحالی که با امید زیاد، رسیدن به مقصد را پیش بینی می کردند،سرخی خونشان با این حمله جنایت کارانه آمریکایی ها، آب‌های نیلگون خلیج فارس را رنگین کرد.

محورهای مختلفی در این میزگرد مورد اشاره و تاکید قرار گرفت که در قالب «افشا حقوق بشر آمریکایی»  به بحث گذاشته شد.

هفته حقوق بشر آمریکایی به درستی نامگذاری شد

سردار حبیب الله میرزایی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان اظهار کرد: هفته ای در تیرماه از سوی مقام معظم رهبری به عنوان هفته “حقوق بشر آمریکایى” به درستی نام گذارى شد که روزهای پایانی آن را سپری می کنیم.

میرزایی افزود: در سالیان نه چندان دور، در این تاریخ اتفاقات بسیار بد و غم انگیزى رخ داده است که از جمله آن، حادثه تلخ سرنگون کردن هواپیماى مسافربرى ایرباس ٦٥٥ ایران توسط آمریکا، کشور مدافع حقوق بشر می باشد.

دشمنان تحمل شکل گیری انقلاب اسلامی را نداشتند

وی ابراز کرد: اوایل شکل گیرى انقلاب شکوهمند اسلامى، دشمنان تحمل دیدن رشد و بالندگى این انقلاب را نداشتند و با نفاق و شایعه پراکنى سعى داشتند بین مردم اختلاف ایجاد کنند.

رزمنده هشت سال دفاع مقدس با اشاره به اینکه ایجاد اختلاف بین اقوام شریف ایرانى یکی از شگردهای ضربه زنی دشمن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود، تصریح کرد: اما آنها فکر وجود رهبرى عالم ، فقیه و مردم پاى کار انقلاب را نکرده بودند، نقش حضرت امام(ره) به عنوان رهبرى جامعه اسلامى و وجود مردمى که به رهبر خود ایمان داشته و براى دفاع از انقلاب عزم خود را جزم کرده بودند بسیار مؤثر بود و دشمنان این موضوع را محاسبه نکرده بودند .

حاصل دفاع مقدس اصل بازدارندگی بود

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان گفت: صدام ادعا کرده بود که جنگ با ایران یک هفته و سه روز طول خواهد کشید و عراق فاتح ایران خواهد شد اما با مقاومت مردم ایران در جبهه های حق علیه باطل این جنگ ۸ سال طول کشید.

میرزایی با بیان اینکه جنگ که تمام شد حاصلی را به همراه داشت، تاکید کرد: حاصل دفاع مقدس را می توان اصل بازدارندگی نامید.

وی اظهار کرد: خون شهدا و تلاش های رزمندگان در جبهه های حق علیه باطل با بهره گیری از فرهنگ های ایثار، شهادت، ساده زیستی، تلاش ، اتکا به خود، دشمن شناسی، عمل به موقع ، جدی بودن و ایمان داشتن در طول هشت سال دفاع مقدس باعث شد اجازه ندهیم دشمنان به اهدافشان برسند.

غربی ها جنگ نفتکش ها را آغاز کردند

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان عنوان کرد: هنگامی که صدام حسین به  اهداف خود نرسید ، غربى ها که تا آن زمان در پشت صحنه از صدام حمایت می‌کردند، این بار چهره واقعى خود را به جهان نشان داده و وارد جنگ نفت کش‌ها با ما شدند.

میرزایی گفت: این درگیرى هاى آمریکا با جمهورى اسلامى در حوزه دریا ادامه داشت تا سرانجام حادثه تلخی در سال ٦٧ با اصابت دو موشک به هواپیماى مسافربرى ایرباس ٦٥٥ رخ داد.

اقدام ضد بشری آمریکا ۲۹۰ مسافر بی گناه را به اعماق دریا فرستاد

وی با بیان اینکه ناو وینسنس آمریکایی در خلیج فارس هواپیمای مسافربری کشورمان را نشانه گرفت؛ خاطرنشان کرد: این اقدام ضد بشری آمریکا موجب کشته شدن ٢٩٠ نفر از سرنشینان هواپیما اعم از زنان و کودکان خردسالی شد که هیچ دفاعی از خود نداشتند و در خطوط هوایی بین المللی در حال پرواز به مقصد بودند که در عین حال مورد حمله  وحشیانه قرار گرفتند و پیکر مطهرشان به اعماق دریا سقوط کرد.

انگیزه هایی برای فراموش کردن فرهنگ دفاع مقدس وجود دارد

این رزمنده هشت سال دفاع مقدس با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب ابراز کرد: از سوی دشمنان این ملت انگیزه هایی برای به فراموشی سپردن دوران دفاع مقدس وجود دارد،آنها تلاش می کنند جهانیان یا آن را به فراموشی بسپارند یا آن را زیر سوال ببرند و یا بدنامش کنند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان گفت: دشمنان می دانند ما با استعانت از فرهنگ دفاع مقدس پیروز شدیم و امروز به دنبال این هستند که این فرهنگ غنی را عوض کنند، امروز دشمن انگیزه این را دارد که محیطى را فراهم کند که بتواند فرهنگ و هنر انقلاب را از بین ببرد و به فراموشى بسپارد ؛ دشمنان انقلاب اسلامى امروز در حال تلاش و صرف پول های کلان براى از بین بردن فرهنگ شهدا و تشکیل اتاق هاى اندیشه ورز خود هستند.

راهیان نور؛ مبارزه مردمی عظیمی در مقابل کار دشمن است

میرزایی با تاسی از سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص راهیان نور ابراز کرد: کاری که شما می کنید یک مبارزه مردمی عظیمی است در مقابل کاری که دشمن می کند، تاریخ و دوران دفاع مقدس یک ذخیره است که از این ذخیره بایست برای رشد و پیشرفت ملی و آمادگی در میدان های فراوانی که هر ملتی در مقابل خود دارد استفاده کرد.

عدم وجود موزه دفاع مقدس زیبنده هرمزگان نیست

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان با بیان اینکه در زمان جنگ حفاظت از تنگه هرمز و سواحل خلیج فارس ، اعزام نیرو براى جنگیدن در جبهه ، اسکان جنگ زده ها و همچنین جمع آوری کمک های مردمی براى ارسال به جبهه از اقداماتی بود که در هرمزگان انجام شده است، تصریح کرد:  حالا که بیش از ٣٥ سال از جنگ تحمیلی می گذرد ما حتی یک موزه دفاع مقدس هم در سطح استان نداریم.

میرزایی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان با این همه ذخایر فرهنگی یک موزه دفاع مقدس ندارد، انتظار ما این است که مسئولین استانى با ما همکارى های لازم را انجام دهند تا با لطف خداوند بتوانیم یک موزه شایسته مردم هرمزگان ایجاد کنیم .

منصور قاسمی از چهره های شاخص دریایی هرمزگان و عضو تیم غواصی که پس از سانحه هواپیمای مسافربری ایرباس ایران در جهت جمع آوری پیکر مطهر شهدا دل به دریا زد و پیکر مطهر تعدادی از شهدای ایرباس خونین را از اعماق خلیج فارس بیرون آورده است.

قاسمی با حضور در میزگرد رسانه ای هرمز به نقش بی بدیل رزمندگان هرمزگانی در دفاع مقدس پرداخت و اظهار کرد:  همانگونه که مطلع هستید جنگی تمام عیار با تمام امکانات و پشتیبانی ها به کشور ما تحمیل شد که هنوز مدیریت و شاکله سیاسی و کلان کشور به درستی بنا نشده بود و دشمن سواستفاده کرد و به دنبال بازگشت خوی استعماری  به عرصه مدیریتی کشور بود و جنگ را به ما تحمیل کردند.

آمریکایی ها از سر ناتوانی دست به جنایت ایرباس زدند

رزمنده هشت سال دفاع مقدس گفت: بعد از جنگ زمینی از سوی دشمن پیشنهاد شد که جنگ را به حوزه دریایی بکشند که آغازگر جنگ نفتکش ها در خلیج فارس بود و حاصل پایانی جنگ نفت کش ها آنچه که آمریکایی ها می‌خواستند نشد و از سر ناتوانی دست به جنایتی زدند که شاید بتوانند برگ برنده ای در پایان ۸ سال دفاع مقدس داشته باشند.

روایت غواص خلیج فارس از عملیات بیرون کشیدن اجساد شهدای ایرباس از دریا

این غواص هرمزگانی با بیان اینکه توفیقی بود که پیکر  تعدادی از شهدای ایرباس را از آب بگیریم و به خانواده هایشان تحویل دهیم، افزود:  یکی از تلخ ترین ماموریت های دوران خدمتم در نیروی دریایی سپاه همان روزی بود که مسئولیت جمع آوری اجساد مطهر شهدای ایرباس را داشتم.

قاسمی تشریح کرد: آن روز واقعه ای نبود که بشود به راحتی به آن نگاه کرد، در جنگ  تحمیلی شاهد قطعه قطعه شدن رزمندگان بودیم و به خاطر ذات جنگ این موضوع را می پذیرفتیم اما هواپیمایی که بدون هیچ نقش و دلیلی آن را مورد اصابت قرار دادند یک جنایت اجتماعی و ضد بشری محسوب می شود.

وی عنوان کرد: مشاهده پیکر افراد بی گناه و  کودکان خردسالی که پیکر آنها را از اعماق ۳۵ متری خلیج فارس به سطح آب آوردیم، انجام این کار و از فرط ناراحتی و غم شاید تا یک ماه توانایی درست غذا خوردن را نداشتیم .

غواص هرمزگانی ادامه داد: از دیدن پیکر شهدا و بچه های کوچک متاثر بودیم، مادر شهیدی را از آب بیرون کشیدیم که بر صندلی هواپیما نشسته بود و تا آخرین لحظه دختر بچه خود را در بغلش حفظ کرده بود و هر دو به شهادت رسیده بوند.

قاسمی تاکید کرد: این اقدام آمریکایی ها یک جنایت است و امروز با دهان کجی می آیند حقوق بشر را نقص می کنند و با هیاهوی سانه ای به دنبال تغییر ماهیت اصلی خودشان هستند.

همزمان با جمع آوری پیکر شهدا طنین مردمی مرگ بر آمریکا شنیده می شد

رزمنده هشت سال دفاع مقدس در خصوص روحیه مردم بندرعباس در زمان رخداد این حادثه سخن گفت و  تصریح کرد : روحیه مردم بندر عباس خیلی قوی بود ، وقت هایى که ما میرفتیم پیکر شهیدان را جمع آوری کنیم صداى مرگ بر آمریکا در فضا طنین انداز می‌شد و مردم بندرعباس تشیع جنازه باشکوهى براى این شهیدان برگزار کردند.

فانوس دریایی در محل سانحه ایرباس نصب شود

قاسمی با بیان اینکه می شود یادمانی در خلیج فارس ویژه شهدای ایرباس ایجاد کرد، خاطرنشان ساخت: می توانیم در محل سقوط هواپیمایی ایرباس به خلیج فارس یک فانوس دریایی نصب کنیم تا با تردد هر فروند کشتی نام و یاد آنها باری دیگر زنده شود.

وی همچنین ضمن انتقاد از تاریخ نگاری دفاع مقدس در استان هرمزگان، گفت: با توجه به اینکه بیشترین شهدای دریایی را در استان هرمزگان داریم، نقش مردم در دفاع مقدس به خصوص در حوزه دریایی خالی از لطف مانده است.

۲۰۰ نفر از شهدای استان هرمزگان شهید دریا هستند

رزمنده هرمزگانی با بیان اینکه قریب به ۲۰۰ شهید از شهدای استان هرمزگان شهید دریا هستند، افزود:

۵۶ شهید نیروی دریایی ارتش و قریب به ۱۰۰ نفر از شهدای ایرباس هنوز پیدا نشده اند و پیکرشان در اعماق خیلیج فارس آرام گرفته است.

تاریخ نگاری هرمزگان مورد غفلت قرار گرفته است

قاسمی اظهار کرد: ما تا کنون از تاریخ نگاری استان هرمزگان غافل بوده ایم و این  شیوه ای که وجود دارد به تاریخ استان هرمزگان در دفاع مقدس نیز سرایت کرده است، احساس می کنم نپرداختن به دفاع مقدس در استان هرمزگان جفای بزرگی در حق هرمزگان است.

وی گفت: هرمزگان با وقایع بزرگی همراه بوده است و جا دارد که ما به آن بپردازیم، وقایعی که از حضور استعمارگونه آمریکایی ها، انگلیسی ها، روس ها و حتی حضور پرتقالی ها در هرمزگان می تواند سخن بگوید.

باغ موزه دفاع مقدس مطالبه به حق مردم هرمزگان است

رزمنده دفاع مقدس با انتقاد از عملکرد مسئولان در استان هرمزگان تصریح کرد: آمرکیایی ها به توانایی های رسانه ای شناسایی می شوند،به طور مثال کشتی تایتانیکی که مدت ها غرق شده است بیش از ۱۰ مستند و فیلم  برایش ساخته اند و حتی کشتی در مقابل کشتی می سازند و ما به خودمان اجازه نمی دهیم یک باغ موزه دفاع مقدس داشته باشیم.

قاسمی با اشاره به اینکه ما یک رسالتی مهمی در استان هرمزگان در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن داریم، خاطرنشان کرد: تمام رسانه های ما و فضای مجازی باید با تمام توان و تمام قدرت در خصوص تاریخ نگاری هرمزگان کار کنند و تاسیس  باغ موزه دفاع مقدس را  به عنوان مطالبه به حق مردم هرمزگان پیگیری کنند.

هنگام شهادت پدرم ۱۱ ساله بودم

حسام الدین انصاریان فرزند شهید ابراهیم انصاریان یکی از شهدای حادثه هوایمایی ایرباس با حضور در میزگرد رسانه ای هرمز اظهار کرد: هنگامی که خبر شهادت پدرم را دادند من ١١ سال سن داشتم.

انصاریان افزود: من هم یکی از مسافران پرواز هواپیمای ایرباس بودم و بنا بود که به همراه پدرم در سفر با هم باشیم و اما دست تقدیر مرا یاری نکرد.

تلفن منزلمان زنگ خورد و خبر شوکه کننده را دریافت کردیم

وی در تشریح این واقعه با بیان اینکه صبح روزی که پرواز انجام شد پدرم از خانه بیرون رفته بود و من هم خواب بودم، گفت: به نظرم می رسد ساعت حدود یک ربع به یازده  بود که تلفن منزل ما زنگ خورد  و من گوشی را برداشتم، یکی از آشنایان ما در مخابرات نیروی دریایی سپاه بود که تماس گرفته بود، به من گفت از بستگان در پرواز دوبی چه کسی حضور داشته که من گفتم پدرم بلیت سفر داشته است ، خواهرم گوشی تلفن را از من  گرفت و جویای خبر شد که آشنایمان به او گفته بود هواپیما دچار نقض فنی شده است اما حرفش را باور نکرد.

فرزند شهید ابراهیم انصاریان ادامه داد: وقتی که تلفن قطع شد خواهرم پریشان بود و از حرف های پشت تلفن قانع نشده بود، به سمت منطقه یکم نیروی دریایی حرکت کرد تا از اخبار بیشتری آگاه شود که در طول مسیر دو نفر از عوامل کادر نیروی دریایی را مشاهده می کند که با خود می گویند دو فروند موشک هواپیما را زده است و احتمال می رود هیچ فردی جان سالم از این حادثه به در نبرده باشد.

غبار غم در محله مان پخش شده بود

هنرمند بندرعباسی با بیان اینکه این موضوع خبر خیلی هولناکى برای ما بود و  یک غبار غم روی دل همه ما و اهل محله مان نشسته بود، ابراز کرد: خاطرات که اطرافیان تعریف میکنند گویای این است که شاید خودش(پدرم) هم میدانسته سفر آخرش هست، زیرا  انگشترش را به مادرم سپرده بود و در فرودگاه نیز تسبیح خود را به خواهرم داده و گفته بود به مادرم بدهد تا روی سجاده اش برایش دعا کند.

انصاریان گفت: از آنجایی که خودم بلیط هواپیما را داشتم و نرفته بودم در تعجب بودم،  شرایط برایم خیلی سخت می گذشت در حالی که در روز ششم پس از حادثه، شب جمعه همان هفته پدرم به خوابم آمد و به من گفت که من زنده  ام و تو گریه نکن.

وی ادامه داد: ماه ها به برادرم که در نیروی دریایی سپاه بود می گفتم  برود دنبال پدرمان بگردد و احساس می کنم زنده است و ما سختی های زیادی کشیدیم ولی آن طوری که باید و شاید یاد و خاطره این عزیزان را تداعی نکرده ایم.

فرزند شهید حادثه هوایی ایرباس عنوان کرد: از محله ما افراد زیادی شهید شدند و آن چیزی که برای من سخت بود در محله ما مادری به همراه سه فرزندش که روز قبل با فرزند وی دوچرخه سواری می کردیم در سانحه ایرباس شهید شدند و آن چیزی که سخت تر بود انگار در محله، خاکی از غم پاشیده شده بود و در شهر بندرعباس همه غمگین بودند.

هنرمند بندرعباسی اظهار کرد: می توانم بگویم اهل سنت در دفاع مقدس کار های خوبی را انجام داده است، در خانواده من پدرم شهید شد و دو برادرم جانباز شدند، یکی از برادرانم در نیروی دریایی سپاه بود و دیگری در جبهه غرب حضور داشت.

حضور اهل سنت در جبهه تا پشتیبانی از جنگ

انصاریان افزود: اهل سنت در اعزام نیرو به جبهه حضور داشته است، در  پشتیبانی و جمع آوری کمک های مردمی نیز  فعال بوده ، یادم می آید یک کالابرگی بود به اسم کُپن و من کوچکترین فرزند خانواده بودم و کپن ها را می بردم و کالاها را پس از دریافت به مساجد محل زندگی مان تحویل می دادیم که به رزمندگان در جبهه برسد و به قول مادرم به دست برادرت هم می رسد و برادرت نیز استفاده می کند.

هفته حقوق بشر آمریکایی از زبان هنر پرداخته شود

وی گفت: متاسفانه در این  هفته ای که سالیان سال هست ما به عنوان هفته حقوق بشر آمریکایی از آن نام می بریم آن طور که باید و شاید نتوانسته ایم از زبان هنر به این هفته بپردازیم، با اینکه از واقعه ی ایرباس بیش از ۳۳ سال می گذرد ما هنوز این واقعه ضد بشری را به جهانیان آنجور که باید معرفی نکرده ایم و ضعفی بوده که در سال های گذشته نیز راجع به آن نیز صحبت شد، در صورتی که کشورهای غربی از کوچکترین اتفاقی به وجود می آید بعد رسانه ای را بزرگ می کنند .

هنرمند بندرعباسی عنوان کرد: خاطرات خوبی از رزمندگان استان هرمزگان  وجود دارد اما در کتاب های استان به خوبی توجه نشده است، بهتر است موسسه یا بنیادی برای گرامی داشت یاد و خاطره شهدای ۱۲ تیرماه شکل بگیرد تا بتوتنیم تاثیرگذار تر  یاد و خاطره آن عزیزان را گرامی بداریم، در ذهن مردم نفوذ پیدا کنیم و به نسل جدید با زبان هنر از این شهدا سخن بگوییم.

فرزند شهید ابراهیم انصاریان گفت: بنا بود در گذشته فرودگاهی که در بندرعباس قرار دارد به نام این شهدا مزین شود و ما پیشنهاد دادیم که محل رخداد سانحه فانوس دریایی نصب شود و برویم به سمت و سویی که به صورت غیر مستقیم این واقعه را به مردم بازگو کنیم.

باغ موزه دفاع مقدس نیاز اصلی هرمزگان؛ ظریف کار نکرده ایم

انصاریان افزود: در طول دفاع مقدس درگیری های آبی  خلیج فارس در حوزه هرمزگان بسیار زیاد بوده اما در این استان موزه دفاع مقدس نداریم و امروز به فرزندانمان چه می توانیم بگوییم، بخواهیم در بعد هنر صحبت کنیم می بینیم خیلی ظریف کار نکرده ایم و خاطره ها اگر بازگو و به فیلم و آثار هنری تبدیل شود خودش ثناگوی خیلی از مسائل است.

وی با بیان اینکه امیدوارم که این موضوع تلنگری باشد به برخی از مسئولین که ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، سال ۸۸ پیشنهاد جشنواره خلیج فارس دادیم و  امسال نیز پیشنهاد می دهم جنشواره حقوق بشر آمریکایی در هرمزگان با موضوعات مختلف، صدای خودمان را از زاویه فرهنگی و هنری به گوش جهانیان برسانیم.

انصاریان خاطرنشان کرد: ان شاالله بتوانیم با یک خرد جمعی آن حقی را که باید از جهانیان بگیریم و با نگاهی دیگر به تمام مردم جهان بفهمانیم .

تیرماه یادآور حوادث تلخ و شیرین انقلاب اسلامی است

سرهنگ خدابخش کشاورز معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای تیرماه، اظهار کرد: تیرماه یادآور حوادث تلخ و شیرینی هست که در طول تاریخ انقلاب اسلامی صورت گرفته است.

کشاورز افزود: سال ۶۰ و ششم تیر یادآور ترور حضرت آقا در تهران بود و ۷ تیر همان سال شهادت دکتر بهشتی و در تیرماه شهادت شهید صدوقی را داریم و اتفاق ناجوانمردانه ای که توسط نیروهای آمریکایی در خلیج فارس صورت گرفت.

وی گفت: از تدابیر مقام معظم رهبری بود که سال ۹۵ ، این هفته را هفته افشا حقوق بشر آمریکایی نامیدند و این هفته را می توان هفته دشمن شناسی و افشای چهره واقعی آمریکا نامید که دستان آهنین خود را  با روکش مخملی نشان می دهند، باید بتوانیم بازخوانی کنیم و به تمام دنیا چهره تروریستی آمریکا و جنایت هایی را که انجام می دهند اعلام نماییم.

معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران تصریح کرد: باید این اتفاق ها را بازخوانی کنیم، ناو شکن آمریکایی وینسنس روز ۱۲ تیر در آب های داخلی جمهوری اسلامی ایران کاری را انجام می دهد که یک جنایت جنگی به حساب می آید.

کشاورز با بیان اینکه ناو وینسنس در زمان خودش جزو گران قیمت ترین ناوهای آمریکا بوده است، تشریح کرد: امکاناتی که در این ناو مستقر بوده، جزو پیشرفته ترین امکانات جهانی و با شعاع راداری اندازه یک هواپیمای راداری آواکس بوده است که شلیک موشک از سوی ناو یک دستور مستقیم از سوی مقامات آمریکایی قلمداد شده است.

وی با اشاره به اینکه مسیر پرواز هواپیما ایرباس مشخص بود و هر انسان غیر متخصصی هم به راحتی می تواند تفاوت هواپیمای نظامی و مسافربری را تشخصیص دهد، گفت: این جنایت آمریکایی ها چهره واقعی و ضد بشری آنها را در تاریخ ثبت کرد.

معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران ابراز کرد: علاوه بر هم وطنانی که در این پرواز به شهادت رسیدند، تعدادی از اتباع خارجی هم  در این پرواز حضور داشتند که به همراه هم وطنانمان از دست رفتند.

کشاورز تاکید کرد: مدال لیاقتی که به فرمانده ناو آمریکایی دادند چهره خودشان را به نقض حقوق بشر بیشتر نمایان کردند.

وی به اهمیت نقش رسانه ها در بازخوانی این اتفاق پرداخت و گفت: این حادثه اتفاقی بود که در سال ۶۷ افتاد و قطعا رسانه ها  در پرداختن به ابعاد مختلف آن خیلی وظیفه سنگینی دارند و اگر رسانه نتواند نقش خودش را به درستی ایفا کند پرواز۶۵۵ ایرباس به فراموشی سپرده می شود و در حد یک سانحه هوایی باقی می ماند.

 

نیروی دریایی سپاه آیین گرامیداشت شهدای ایرباس را در خلیج فارس برگزار می کند

معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: در راستای گرامیداشت سالروز شهادت شهدای پرواز هواپیمایی ایرباس ستادی تشکیل شد و نیروی دریایی سپاه  تصمیم گرفت مراسم ۱۲ تیر را را در محل حادثه برگزار کند و امسال نیز سومین سالی هست که در محل حادثه حضور پیدا می کنیم و با همکاری های دستگاه های اجرایی استان هرمزگان در شناور شهید ناظری این اتفاق رقم خواهد خورد.

کشاورز با بیان اینکه در برگزاری این مراسم از ظرفیت بسیج دریایی نیز استفاده شده است، خاطرنشان کرد: پخش زنده تلویزیونی ، دعوت از  خانواده شهدا و مسئولین، آئین گلباران دریایی از طریق شناورها و بالگردهای نیروی دریایی سپاه  و قرائت اعلامیه در دریا به زبان های مختلف در رسانه های مختلف دنیا خواهیم داشت.

در حفاظت از مرزهای آبی کشور پا پس نمی کشیم و کوتاه نمی آییم

وی اظهار کرد: یک اتفاق بزرگ در نیروی دریایی سپاه شکل گرفت و ستادکل این نیرو به بندرعباس انتقال داده شد و این جابجایی تاثیر بسیاری در حوزه دریا داشت.

معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران  با اشاره به اینکه هر گونه تحرکات دشمن رصد می شود، عنوان کرد: ساعتی در شبانه روز نخواهیم داشت که در سطح و زیر سطح دریا و حتی آسمان حضور نداشته باشیم، دشمنان این مرز و بوم با تمام سامانه های جنگالی که در کل مرزهای آبی مستقر هستند رصد می شوند و هر گونه تحرک دشمن را با اشراف کامل زیر نظر داریم.

دستگیری ملوانان انگلیسی و آمریکایی حاکی از اشراف در دریاست

کشاورز گفت: دشمنان ما در تبلغیات رسانه ای خودشان را غولی بزرگ جلوه می دهند در صورتی که طبلی توخالی بیش نیستند، دستگیری ملوانان انگلیسی و آمریکایی را داشته ایم و این از اشراف کامل نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس و دریای عمان است.

وی با بیان اینکه صدای شکست هیمنه آنها را می شنویم، تصریح کرد: حضور گسترده ارتش هم مزید بر علت است و در سال های گذشته تا کنون به دشمن فهماندیم که ما مه جا هستیم و هیج جا نیستیم که آسیب ببینیم.

شناورهای تندرو یک تهدید جدی برای دشمنان در دریا

معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران ابراز کرد: سال گذشته الحاق های بسیار زیادی در حوزه شناورهای تندرو داشتیم و امروز برای دشمن یک تهدید  جدی محسوب می شود  و آنها نمی دانند چگونه با شناورهای تندور مقابله کنند.

کشاورز با اشاره به اینکه امنیت خلیج فارس باید توسط خود کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین شود، تاکید کر: به محض اینکه هواپیمایی در مناطق آبی جمهوری اسلامی ورود کند به آن تذکر داده می شود و باید به ایستگاه های کنترل سطحی نیروی دریایی سپاه اعلام حضور کنند.

وی عنوان کرد: ما با سیاست های جدید نیروهای مسلح به آب های آزاد نیز ورود کرده ایم و با توجه به حقوق دریاها شناورهای بزرگ  الحاقی به این مجموعه را در آب های آزاد مستقر کرده ایم.

معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران  با بیان اینکه در رونمایی هایی که صورت گرفت نشان دادیم که در عرصه های جنگالی، راداری و .. حضور فعال داریم، خاطرنشان کرد:  به فرموده مقام معظم رهبری، دشمنان ما یکی بزنند ۱۰ تا می خورند.

 

انتهای پیام/منبع:آرمان
? روایت غواص خلیج فارس از عملیات بیرون کشیدن پیکرهای شهدای ایرباس/ در حفاظت از مرزهای آبی ایران پا پس نمی‌کشیم