عقب‌ماندگی استان کرمان در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری

به گزارش نذیر کرمان از کرمان، محمدمهدی فداکار بعد از ظهر امروز در جلسه ستاد جمعیت استان کرمان با بیان اینکه بخشی از تخصیص زمین در طرح جوانی جمعیت در استان کرمان باید تا دهه فجر به نتیجه برسد، اظهار داشت: خانوارهای چهار فرزندی باید در اولویت تخصیص زمین قرار گیرند. وی با بیان اینکه […]

به گزارش نذیر کرمان از کرمان، محمدمهدی فداکار بعد از ظهر امروز در جلسه ستاد جمعیت استان کرمان با بیان اینکه بخشی از تخصیص زمین در طرح جوانی جمعیت در استان کرمان باید تا دهه فجر به نتیجه برسد، اظهار داشت: خانوارهای چهار فرزندی باید در اولویت تخصیص زمین قرار گیرند.

وی با بیان اینکه ضروری است که تخصیص زمین به متقاضیان طرح جوانی جمعیت در اسرع وقت انجام شود، گفت: همه فرمانداران به‌ویژه فرمانداری کرمان باید این موضوع را پیگیری کنند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه بانک‌ها از منابع قرض‌الحسنه خود تسهیلات طرح جوانی جمعیت را پرداخت می‌کنند، افزود: نیاز است شرکت‌های بزرگ اقتصادی استان هم پای کار بیایند و بخشی از منابع خود را در داخل استان آورده و آن برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه از جمله ازدواج و فرزندآوری اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه در تخصیص زمین در طرح فرزندآوری نباید به صورت مشاعی واگذار شود و حتماً یک زمین به یک خانواده تخصیص داده شود، ادامه داد: حتی در شهرهایی هم که مشکل تامین زمین وجود دارد نباید در طرح فرزندآوری زمین به صورت مشارکتی به افراد واجد شرایط اختصاص داده شود.

فداکار با اشاره به اینکه فرزندآوری در استان کرمان بر اساس آمار ثبت احوال رشد داشته است که این روند باید پیگیری شود، گفت: نرخ رشد جمعیت در کشور باید افزایش پیدا کند و جای تشکر دارد که رهبر معظم انقلاب پیش‌بینی این بحران را کردند و این مهم امروز مورد اهمیت است.

وی با بیان اینکه رسالت همه دستگاه‌ها است که برای افزایش جمعیت در استان تلاش کنند و نسبت به این موضوع ارزیابی می‌شوند، افزود: بانک‌ها نیز در این حوزه همکاری کنند و پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری را در اولویت قرار دهند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری باید فعال‌تر عمل کند، چرا که در جنوب استان کرمان بیشترین شعب بانکی متعلق به بانک کشاورزی است، گفت: مدیران در جلسه ستاد جوانی جمعیت شخصاً حضور پیدا کنند و بازرسی استانداری این موضوع را پیگیری کند.

مریم‌السادات طباطبایی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان در این جلسه با بیان اینکه تاکنون تمام جلسات ستاد جمعیت استان کرمان با حضور استاندار برگزار شده است، اظهار داشت: متاسفانه برخی دستگاه‌ها همکاری خوبی با این ستاد نداشتند و در این جلسات شاهد عدم حضور مدیران بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات پرداخت تسهیلات طرح جوانی جمعیت، بانک‌های استان هستند، گفت: مراجعه‌کنندگان به بانک‌ها گلایه‌مندی‌هایی در این حوزه دارند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان با بیان اینکه جشنواره ملی شعر در ارتباط با جوانی جمعیت در کرمان برگزار می‌شود، افزود: این جشنواره با حضور شاعرانی از سراسر کشور در روز چهارشنبه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نرخ رشد جمعیت در استان کرمان هنوز زیر ۲ است، بیان کرد: با این وجود استان کرمان در روند افزایشی جمعیت رتبه نخست کشوری را دارد و از ۱٫۷۰ به ۱٫۸۴ رسیدیم.  

در این جلسه محمد قاسمی، مدیرکل ثبت احوال استان کرمان نیز با بیان اینکه در هشت ماه نخست امسال ۲۱ هزار و ۶۲۰ نفر به جمعیت استان کرمان، افزوده شده است، اظهار داشت: براساس پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور نرخ باروری استان کرمان ۱٫۸۳ است در حالیکه عدد کشوری آن ۱٫۵۴ است.

وی با اشاره به اینکه نرخ رشد جمعیت استان کرمان ۰٫۹ و نرخ رشد جمعیت کشور ۰٫۸ است، بیان کرد: در هشت ماهه امسال ۵٫۳ درصد افزایش ولادت نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با بیان اینکه در این مدت ۳۱ هزار و ۹۷۲ واقعه ولادت و ۱۰ هزار و ۳۵۲ واقعه فوت در استان کرمان داشتیم، ادامه داد: نرخ رشد طبیعی جمعیت استان کرمان ۰٫۶۳ درصد رشد داشته است.

ابراهیم امیری، مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه تخصیص زمین برای هزار و ۸۰۰ نفر متقاضی طرح جوانی جمعیت در جیرفت انجام شده است، گفت: شهر جیرفت با تعداد ۲ هزار و ۹۳۰ نفر بیشترین متقاضی است و پس از آن شهر کهنوج با هزار و ۷۵۰ نفر متقاضی در رتبه بعد قرار دارد.

رضا حافظی، مدیرکل راه و شهرسازی شمال استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه در شمال استان کرمان حدود ۱۷ هزار نفر ثبت‌نامی در طرح جوانی جمعیت داریم که تاکنون ۸۵۰ مورد واگذاری زمین آنها انجام شده است، افزود: ۲۷ خانواده چهار فرزندی نیز زمین خود را تحویل گرفتند.

وی با بیان اینکه در برنامه داریم که تا دهه فجر واگذاری زمین برای بیش از ۳ هزار نفر انجام شود، گفت: تامین زمین برای این افراد در شهرهای اطراف شهر کرمان در حال انجام است، اما در خود شهر کرمان برای تامین زمین مشکل داریم.

عبدالله آبسواران، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری در شبکه بانکی کرمان در حال انجام است، گفت: ۳٫۶ همت از ابتدای امسال تا پایان مهرماه پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری در شبکه بانکی استان کرمان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه پرداخت این تسهیلات از منابع قرض‌الحسنه است، گفت: یک ناترازی در این سیستم وجود دارد و بانک‌ها هم مشکلاتی دارند، چرا که باید از منابع ارزان قیمت این تسهیلات را پرداخت کنند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان با بیان اینکه ۱۵ درصد از منابع بانک‌ها برای تسهیلات ازدواج و فرزندآوری پرداخت شده است که تسهیلات ۴ درصدی هستند، افزود: حجم مراجعه‌کنندگان زیاد است و به همین نسبت مدت پرداخت تسهیلات هم زیاد شده است که قبول داریم اما چاره‌ای نیست.

انتهای پیام/۵۱۱/
عقب‌ماندگی استان کرمان در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری

منبع: تسنــیم
? عقب‌ماندگی استان کرمان در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری