۲۰۰ نفر از مدیران و کارکنان متخلف کرمان به مراجع قضایی معرفی شدند

کرمان – فت فتو – بازرس کل کرمان گفت: طی ۲ سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ نفر از مدیران و کارکنان دستگاه های دولتی این استان که مرتکب اختلاس، ارتشاء، تحصیل مال نامشروع و تبانی در معاملات دولتی شده‌ بودند، شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند. به گزارش خبرنگار فت فتو، احمد آبیار روز شنبه […]

کرمان – فت فتو – بازرس کل کرمان گفت: طی ۲ سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ نفر از مدیران و کارکنان دستگاه های دولتی این استان که مرتکب اختلاس، ارتشاء، تحصیل مال نامشروع و تبانی در معاملات دولتی شده‌ بودند، شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

به گزارش خبرنگار فت فتو، احمد آبیار روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: اقدامات اداره کل بازرسی استان کرمان در راستای مبارزه با فساد اداری، مالی و اقتصادی در کشور کم نظیر است. 

وی تصریح کرد: بین افرادی که مورد برخورد سازمان بازرسی و دستگاه قضایی در استان کرمان قرار گرفته اند اشخاص شاخص و پرادعایی نیز حضور داشته اند اما سازمان بازرسی با قاطعیت و با حمایت دستگاه قضایی با این افراد برخورد کرده است.

بازرس کل استان کرمان ادامه داد: تعداد زیادی از این افراد به حبس بلندمدت محکوم شده و در این راستا وجوه و هکتارها زمین به بیت المال اعاده شده است.

وی با بیان اینکه با اشاره به ۲ سال گذشته و شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: نیروهای سازمان بازرسی استان کرمان طی این مدت در محل کار خود حضور داشتند و عملکرد این سازمان طی این مدت افزایشی بوده است.

آبیار تصریح کرد: طی ۲ سال گذشته علیرغم تعداد اندک نیروی انسانی در بازرسی کل کرمان بیش از ۵۰۰ مورد بازرسی از ادارات این استان انجام شده است.

بازرس کل استان کرمان با اشاره به اینکه کرمان از استان های برتر کشور در مبارزه با فساد به شمار می رود، تاکید کرد: بالا بودن میزان کشف فساد به معنای بالا بودن میزان فساد نیست بلکه به معنای توسعه اعتماد عمومی مردم به سازمان بازرسی و طرح گزارش های تخلفات و مفاسد و نیز فعالیت تخصصی مخبران سازمان بازرسی و حراست های دستگاه ها است.

وی با اشاره به تشکیل گروه های تخصصی در سازمان بازرسی تصریح کرد: نظارت ها بر این اساس بصورت حرفه ای و تخصصی انجام می شود از این رو سازمان بازرسی در مسیر اصلاح و مبارزه با فساد در کنار دولت ایستاده و با افراد مفسد برخورد خواهد کرد.

بازرس کل استان کرمان با اشاره به همراهی و همکاری رسانه های کرمان با دستگاه های قضایی و نظارتی در حوزه مبارزه با فساد از این همراهی و همکاری تقدیر کرد و ادامه داد: همراهی و همکاری رسانه های این استان در مبارزه با فساد و حمایت از مدیران پاک دست در سطح کشور کم نظیر است.

وی اظهار داشت: هدایت و همکاری با مدیران دستگاه های اجرایی از وظایف اصلی سازمان بازرسی کل کشور است و مدیران دستگاه های اجرایی خادم مردم هستند و برای آنکه خدمات خود را به نحو احسن انجام دهند دستگاه های نظارتی به عنوان همراه، پشتیبان و ناظری دلسوز در کنار مدیران است تا خدمت رسانی به مردم را به نحو احسن انجام دهند.

آبیار با اشاره به اینکه سازمان بازرسی تعامل خوبی با مدیران دستگاه های اجرایی دارد و مدیران به این نتیجه رسیده اند که سازمان بازرسی مشاوری امین برای آنها به شمار می رود، تاکید کرد: در دولت کنونی به ریاست آیت الله رییسی، شعار اصلی مبتنی بر مبارزه با فساد است و قوه قضاییه و بویژه سازمان بازرسی در کنار دولت است و از سیاست های دولت در این حوزه حمایت می کند.

۲۶ پرونده حمایت از تولید در کرمان بررسی شد 

بازرس کل کرمان با بیان اینکه ۲۶ پرونده در راستای حمایت از سرمایه گذاری در این استان بررسی و مشکلات آنها برطرف شده است گفت: با توجه به نامگذاری سال جاری به عنوان سال حمایت از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، سازمان بازرسی در سال ۱۴۰۱ با تشکیل کارگروه تخصصی در حال بررسی مشکلات شرکت های دانش بنیان و رفع آنها است و در این زمینه با دستگاه قضایی همراهی خوبی دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی دستگاه قضایی مبارزه با فساد است گفت: در سال گذشته و سال قبل از آن با همکاری دستگاه قضایی، دادسرا، پلیس امنیت اقتصادی و سازمان اطلاعات سپاه برخوردهای قاطعی با افرادی که در دستگاه های اداری مرتکب فساد می شدند، انجام شده است.

وی افزود: بیشتر مدیران و کارکنان پاک‌دست هستند و هر فسادی که در ادارات کشف شده با همکاری نهادهای درون سازمانی و مدیران مربوطه انجام می شود و در این رابطه باید توجه داشت که مدیران استان همواره از مبارزه با فساد حمایت کرده اند.

آبیار عملکرد سازمان بازرسی همواره از سوی مردم و رسانه ها مورد قضاوت قرار می گیرد ادامه داد: سازمان بازرسی در مسیر مبارزه با مفاسد نیاز به حمایت همه جانبه به منظور رسیدن به نتایج مورد نظر دارد.

وی تصریح کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی مصونیتی برای هیچ فردی در هیچ مسئولیتی وجود ندارد و هر فرد در هر جایگاهی اگر مرتکب جرم شود، با وی برخورد قانونی لازم انجام خواهد شد.

بازرس کل استان کرمان با اشاره به اینکه با پیگیری های استانداران سابق کرمان انتقال حساب های برخی شرکت های بزرگ استان به استان منتقل شده و در این حوزه مشکلی نداریم، گفت: در رابطه با تخلفات مطرح شده در شهرداری کرمان، بازرسی ورود کرده و موارد را در دست بررسی دارد و در صورتی که تخلفاتی در حوزه افزایش حقوق ها و سایر زمینه ها مشخص شود، مورد برخورد قانونی قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: مدیران شهرداری نیز همکاری بسیار خوبی در این حوزه دارند و هیات سازمان بازرسی حدود یک ماه است که در حال بررسی موارد مطروحه است.

آبیار گفت: بیشترین تخلف ها در شهرداری ها اتفاق می افتد زیرا این نهادها ارباب رجوع و خدمات گسترده ای دارد و بیشترین فراوانی جرائم در استان کرمان مربوط به اهمال و سهل انگاری در انجام وظیفه است که مطابق قانون مورد برخورد قرار می گیرند.

برخورد بازرسی با ترک فعل مدیران 

وی با بیان اینکه سازمان بازرسی با هرگونه ترک فعل مدیران در انجام ماموریت ها و وظایف قانونی برخورد می کند اظهار داشت: بسیاری از مواردی که به صورت غیرمستند در فضای مجازی منتشر می شود به جز تشویش اذهان عمومی، حاصلی ندارد و افکار عمومی باید همواره به صحت و سقم مطالب، توجه لازم را داشته باشد.

بازرس کل استان کرمان زمین خواری را فسادی بسیار خطرناک عنوان و تصریح کرد: در قالب این فساد افراد با اعمال نفوذ در دستگاه های اداری اراضی را تصاحب می کنند.

وی ادامه داد: این افراد زمانی با مقابله سازمان بازرسی روبرو شده و نمی توانند به اهداف و منافع نامشروع خود دست یابند، شروع به جوسازی می کنند و درپی این اقدام پرونده های آنها سنگین تر شده است.

وی با ذکر مصادیقی عنوان کرد: به عنوان نمونه در یکی از موارد یک نفر با ترفندهایی یکسری مجوزهایی را گرفته بود تا بیش از ۳۰ هکتار اراضی زراعی را در خارج از محدوده شهر تغییر کاربری دهد و کار در این حوزه را نیز آغاز کرده بود که سازمان بازرسی با اطلاع از این موضوع به مساله ورود کرد و متاسفانه مشخص شد معاون یکی از سازمان ها در اجرای این کار همکاری داشته و یکی از کارشناسان نیز گزارش خلاف واقعی را در این زمینه اعلام کرده که برای این افراد قرار جلب به دادرسی صادر شد.

آبیار ادامه داد: متاسفانه در این مساله یکسری اعمال نفوذهایی در شهرداری نیز انجام شده بود و مورد حمایت برخی افراد قرار گرفته بودند و قرار بود شهرک بزرگی ایجاد شود که سازمان بازرسی با قاطعیت ورود کرد و بدون تاثیرپذیری از سفارشات مطرح شده، اجازه ندادیم این کار انجام شود و بر این اساس، فردی که قصد این تغییر کاربری بزرگ را داشت، میلیاردها تومان متضرر شد.

وی اظهار داشت: متاسفانه این فرد در دستگاه اجرایی نیز حمایت می شد و مصوبات خلافی را نیز گرفته بود و هم در مواردی پرداخت رشوه نیز داشته است تا این کار را انجام دهد و طبیعی است که این افراد علیه دستگاه قضایی جوسازی می کنند.

بازرس کل استان کرمان گفت: برخی تصور می کنند با جوسازی ها موجب عقب نشینی نهادهای نظارتی و قضایی می شود، اما این اقدامات اراده دستگاه قضایی و نظارتی را قاطع تر می کند واین افراد باید بدانند که اجازه نخواهیم داد کارهای غیرقانونی خود را پیش ببرند.

وی افزود: کار مبارزه با فساد دشوار است و افراد به دلیل سودهای میلیاردی که از دست می دهند؛ علیه سربازان خط مقدم مبارزه با فساد جوسازی می کنند و رسانه ها باید به این موضوع ورود کرده و شفاف سازی کنند.

بازرس کل استان کرمان با تاکید بر اینکه افرادی که خودشان مساله دار هستند، نمی توانند خللی در مبارزه با فساد ایجاد کنند، اظهارداشت: برخی شایعات مطرح شده درباره سازمان بازرسی پس از برخی برخوردهای این سازمان با مفسدین افزایش یافته و براساس ارزیابی های انجام شده، افرادی که پشت این قضیه هستند کسانی هستند که یا توسط سازمان بازرسی به مرجع قضایی معرفی شده اند و یا خودشان پرونده قضایی دارند و یا به دلیل برخوردهای سازمان بازرسی با فساد، زخم خورده هستند و از این رو اقدام به سم پاشی و فکر می کنند که اینگونه اقدامات موجب سست شدن انگیزه دستگاه نظارتی می شود اما کور خوانده اند و ما محکم تر و قاطع تر از حقوق مردم در استان حمایت می کنیم.

آبیار یادآور شد: یکی از مشکلات این است با ایجاد جوسازی ها برخی افرادی که باید از مبارزه با فساد دفاع کنند، زیاد وارد میدان نمی شوند.

وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند مبارزه با فساد کار دشواری است و ما نیز در این مسیر از جوسازی ها نمی هراسیم و براساس قانون موارد را پیگیری می کنیم.

بازرس کل استان کرمان ادامه داد: متاسفانه بسیاری از مستندات این پرونده را نمی توان ارائه کرد اما مردم باید بدانند کار مفیدی در برابر افرادی که به دنبال سوء استفاده از حقوق مردم و کسب منافع نامشروع خود هستند، انجام شده است.

اقدام دولت در اصلاح یارانه ها، شجاعانه است

بازرس کل استان کرمان با تاکید بر اینکه یکی از اقدامات مهم دولت کنونی اصلاح یارانه ها است، تاکید کرد: باید برای این اقدام شجاعانه به دولت تبریک گفت و بدون شک این اقدام حاشیه های زیادی نیز برای دولت به دنبال خواهد شد داشت و در این رابطه باید توجه داشت که حاشیه های مطرح شده از سوی افرادی مطرح می شود که منافع آنها ضربه خورده است و از کسب سودهای غیرقانونی توسط آنها جلوگیری شده است.

آبیار نظارت بر واردات و توزیع کالاهای اساسی و توزیع آنها را یکی از ابعاد این طرح اعلام و تصریح کرد: بازرسی استان تاکنون موارد متعددی را از این فسادها کشف کرده که افرادی از بیرون با همکاری تعداد کمی از کارکنان مربوطه، نهادهای دامی خریداری شده با ارز دولتی را دریافت و در بازار آزاد به فروش می رسانند و میلیارد ها تومان به جیب می زدند و در این رابطه یک شبکه مافیایی تشکیل داده بودنند که با آنها برخورد شده است.

وی یادآور شد: افرادی که منافع آنها قطع شده است، با تشویش اذهان عمومی تلاش می کنند که این سیاست دولت به نتیجه نرسد و قطعا با همراهی و اطلاع رسانی دقیق رسانه ها، این اقدام مهم و شجاعانه به خوبی اجرایی خواهد شد.

فساد سازمان یافته ای در کرمان وجود ندارد

وی گفت: فساد سازمان یافته در دستگاه اداری استان کرمان نداریم و مواردی از فساد شبکه ای بین مدیر، معاونان و کارکنان یک سازمان در یک دستگاه را داشته ایم که مورد برخورد قرار گرفته اند.

آبیار تصریح کرد: بسیاری از اطلاعاتی که درباره فساد دریافت می کنیم، مبتنی بر گزارش های واصله از مردم و نشان دهنده توسعه اعتماد عمومی به سازمان بازرسی است.

وی گفت: مردم با تماس با شماره ۱۳۶ می تواند موارد تخلف را به سازمان بازرسی اعلام کنند و برخی از گزارش ها نیز از سوی حراست ها مطرح شده و مورد رسیدگی قرار می گیرد.

آبیار یادآور شد: سازمان بازرسی کشور آسیب های شناسایی شده در دولت های قبل و آسیب های موجود در روند انجام کارهای کنونی را نیز به صورت مستمر در سطح ملی و استانی به مدیران مربوطه اعلام می کند.
۲۰۰ نفر از مدیران و کارکنان متخلف کرمان به مراجع قضایی معرفی شدند

منبع: ایرنـا
? ۲۰۰ نفر از مدیران و کارکنان متخلف کرمان به مراجع قضایی معرفی شدند