کمک مؤمنانه مصداق مهرورزی و جلوه‌ای از تقوای اجتماعی است

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: کمک مؤمنانه در ایام کرونا مصداق مهرورزی به یکدیگر و جلوه تقوا در عرصه اجتماعی است. به گزارش فت فتو در کرمان، آیت‌الله سیداحمد خاتمی با بیان اینکه جان روزه آن است که ما در زندگی به عنصر ارزشمند و قیمتی تقوا برسیم اظهار داشت: اردوی یک ماهه ماه رمضان […]

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: کمک مؤمنانه در ایام کرونا مصداق مهرورزی به یکدیگر و جلوه تقوا در عرصه اجتماعی است.

به گزارش فت فتو در کرمان، آیت‌الله سیداحمد خاتمی با بیان اینکه جان روزه آن است که ما در زندگی به عنصر ارزشمند و قیمتی تقوا برسیم اظهار داشت: اردوی یک ماهه ماه رمضان برای رسیدن به این عنصر بوده و تقوا در واقع سپری در برابر آتش است.

وی با اشاره به اینکه تقوا به معنای حریم نگه‌داشتن برای ذات مقدس ربوبی است ادامه داد: همیشه باید خود را در محضر خدا ببینیم و برای خدا حریم نگه داریم البته حریم نگه‌داشتن در ماه رمضان بیشتر از مواقع دیگر باید باشد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه باید در حوزه‌های مختلف تقوا داشته باشیم که یکی از این حوزه‌ها حریم نگه داشتن برای خداوند در عرصه اجتماعی است گفت: تقوای اجتماعی همان چیزی است که خداوند در آیه آخر سوره فتح به آن اشاره دارد.

وی با اشاره به اینکه خداوند در این آیه می‌فرماید “مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ” افزود: تقوا، مهرورزی به یکدیگر است و در روایتی آمده است که ماه رمضان “وشهر المواسات” و کمک‌های مؤمنانه همان مصداق مواسات است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه جای تقدیر دارد که مردم ما در این دوره سخت کرونا با کمک‌های مؤمنانه خود سبب شدند و کمک کردند تا از این سختی‌ها کاسته شود ادامه داد: در حالی که در کشورهای اروپایی و آمریکا صف‌های کیلومتری برای یک وعده غذا ایجاد شده بود الحمدالله با شکل گیری کمک‌های مؤمنانه نه تنها این اتفاق در ایران نیفتاد که عکس این اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه با کمک‌های مؤمنانه به نیازمندان در کمال احترام و بزرگی کمک و عنایت شده، به درب خانه نیازمندان رفته و این کمک‌ها به آنها تقدیم می‌شد افزود: این رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ مصداق لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ در عرصه اجتماعی است.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کسانی که تمکن داشته و از دستشان بر می‌آید، کمک‌های مؤمنانه خود را محدود به بسته‌های معیشتی نکرده و آن را گسترده‌تر کنند گفت: این افراد کمک کنند تا کسانی که در کرونا از پا افتادند و ورشکست شدند، دست آنها را گرفته و از زمین بلند کنند تا بتوانند در چرخه زندگی موثر باشند.

وی با اشاره به اینکه نکته دیگری که در رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ وجود دارد تواصی است بیان کرد: تواصی تعبیر زیبایی بود که رهبر معظم انقلاب در روز عید مبعث فرمودند و این زنجیره تواصی سفارش یکدیگر به خوبی‌ها مصداق لعلکم تتقون است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه سه تواصی تواصی به حق، تواصی به صبر و تواصی به مهرورزی در قرآن مورد سفارش شده است عنوان کرد: نظام اسلامی مصداق حق و دفاع از آن مصداق دفاع از حق است.

وی با اشاره به اینکه اگر در جایی دیدیم که دوست ما حرف‌های دلسرد کننده می‌زند به او بگوییم که باید خدا را شاکر باشیم که دین بر ما حاکم است، قانون اساسی ما دینی است و خوبان و نائب عام ولی عصر حاکم بر ماست و انشاالله مشکلات حل می‌شود ادامه داد: این مصداق تواصی به حق است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه سفارش به مقاومت در راه خدا تواصی به صبر است و تواصی به مهرورزی به یکدیگر جلوه تقوای اجتماعی است گفت: اگر دیدید دوست شما سخنی می‌گوید که بوی ضعف، ناتوانی و نمی‌توانیم از آن می‌آید، باید تواصی به مقاومت در راه خدا و تواصی به مهرورزی به یکدیگر داشته باشیم که اینها یک جلوه لعلکم تتقون است.منبع:رســا
? کمک مؤمنانه مصداق مهرورزی و جلوه‌ای از تقوای اجتماعی است