عزادارانی که خلاف پروتکل عمل می کنند زحمت همه هیئت ها را زیر سوال می برند

فت فتو/کرمان مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان گفت: از یکسری افراد گله مند هستیم که کارهای خلاف پروتکل ها انجام می دهند. اگر می خواهیم هیئت بگیریم، در فضای باز می شود و هم اینکه عزاداری را در جای ثابت انجام داد؛ کسانی که خلاف موارد عمل می کنند تمام زحمات همه هیئت ها را […]

فت فتو/کرمان مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان گفت: از یکسری افراد گله مند هستیم که کارهای خلاف پروتکل ها انجام می دهند. اگر می خواهیم هیئت بگیریم، در فضای باز می شود و هم اینکه عزاداری را در جای ثابت انجام داد؛ کسانی که خلاف موارد عمل می کنند تمام زحمات همه هیئت ها را زیر سئوال می برند.

حجت الاسلام”غلامحسین حقانی” شامگاه ۲۵ مردادماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه استانی کرمان اظهار کرد: تغییراتی که در شیوه نامه های عزاداری ماه محرم ابلاغ شد، در استان کرمان آن را از قبل داشته ایم و مصوب کردیم که هیئت های مذهبی مراسم را در فضای باز برگزار کنند و با ابلاغ شیوه نامه های جدید به چالش برنخوردیم.

وی افزود: بخش اعظمی از هیئت های ما برنامه ها را در فضای باز برگزار می کردند و در بحث دسته روی نیز تاکید داشتیم در محل هیئت و همان خیابان برگزار شود که برخی از دسته ها حرکت هایی داشتند و با گذشت دو سه روز از ماه محرم این دسته روی نیز ممنوع شد و اکنون در محل هیئت، دسته روی منعی ندارد.

حقانی تصریح کرد: بعضی مکان ها در شهرها و روستاها هر ساله محل تجمع هیئت های مختلف بوده که با هماهنگی پلیس و دستگاه های مربوطه در محرم سال جاری از این کار جلوگیری می شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بیان کرد: یکی از معضلات، جابه جایی دسته های عزاداری  از محله ای به محل دیگر است که برخی از آنها ثبت جایی نیستند و جوانان خودجوش اقدام می کنند که قرار شد از این کار جلوگیری شود.

وی در ادامه درباره عدم رعایت مسائل بهداشتی افزود: از یکسری افراد گله مند هستیم که کارهای خلاف پروتکل ها انجام می دهند. اگر می خواهیم هیئت بگیریم، در فضای باز می شود و هم اینکه عزاداری را در جای ثابت انجام داد؛ کسانی که خلاف موارد عمل می کنند تمام زحمات همه هیئت ها را زیر سئوال می برند.

حقانی تصریح کرد: اگر می خواهیم به امام حسین علیه السلام عرض ارادت کنیم، هر جا مصوب قانون و شیوه نامه است، می توان مراسم را انجام داد و لزومی ندارد هیئت در خیابان راه بیفتد و علاوه بر مسائل دیگر، بار ترافیکی نیز ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه سامانه ۱۰۰۰۴۶۱۵ برای گزارشات مردمی در زمینه تخلفات بهداشتی هیت ها فعال است و مردم می توانند اسم و مکان هیئت را اعلام کنند، گفت: روز یکشنبه هفته جاری در استان کرمان ۱۷۷ تیم بازرسی از ۳۳۴ نقطه سرکشی داشته اند. ضمن اینکه کل هیئت های مصوب و ثبت شده در استان حدود ۱۴۰۰ مورد است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان بیان کرد: هیئت های متخلف در زمینه پروتکل های بهداشتی را به دستگاه قضائی معرفی می کنیم و کسانی که سال قبل عمد بر تخلف داشتند، امسال مجوز برگزاری مراسم به آنها نداده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: منعی در پخت و پز نذورات ماه محرم نیست اما توزیع در مکان عمومی، هیئت و ایستگاه صلواتی ممنوع است و از هیئت ها خواسته ایم حتما درب منازل و در بین فقرا توزیع داشته باشند.

حقانی ادامه داد: مقام معظم رهبری بحث کمک های مومنانه را مطرح فرمودند و به هیئت های توصیه داریم اگر نذر شرعی است که محل توزیع را تغییر بدهند و اگر نه، نذورات تاسوعا و عاشورا را جمع آوری کنند تا کمک مومنانه جدی را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: از کسانی که به ذهنشان می رسد درب منزلشان ایستگاه صلواتی بزنند، درخواست داریم این ایستگاه تبدیل به موکب صوتی بشود و توزیع خوراکی نداشته باشند. ضمن اینکه می توانند در راستای رعایت پروتکل ها با توزیع ماسک و .. تبلیغ کنند تا از تجمع جلوگیری نمایند.

انتهای پیاممنبع:ایـسنا
? عزادارانی که خلاف پروتکل عمل می کنند زحمت همه هیئت ها را زیر سوال می برند