دادگستری: اجرای قانون حمایت از اطفال در استان کرمان با چالش‌ مواجه است

کرمان – فت فتو – معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با اشاره به وظایف قانونی دستگاه‌های اجرایی در خدمات‌رسانی به اطفال و نوجوانان گفت: عملیاتی‌شدن قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در این استان با چالش‌ مواجه است. به گزارش فت فتو، “سید مهدی قویدل ” روز دوشنبه در نشست […]

کرمان – فت فتو – معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با اشاره به وظایف قانونی دستگاه‌های اجرایی در خدمات‌رسانی به اطفال و نوجوانان گفت: عملیاتی‌شدن قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در این استان با چالش‌ مواجه است.

به گزارش فت فتو، “سید مهدی قویدل ” روز دوشنبه در نشست هم‌اندیشی بررسی نحوه تعامل دستگاه‌های اجرایی در زمینه رسیدگی به وضعیت مددجویان اورژانس اجتماعی افزود: ضعف مدیریت عدم همکاری و تعامل ادارات و نهادها و پاسخگو نبودن مسئولان در قبال وظایف قانونی عدم اختصاص بودجه کافی از مهم‌ترین چالش‌های پیشروی عملیاتی‌شدن آیین‌نامه اجرایی ماده ۶ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در این استان است.

وی اظهار داشت: ظرفیت بالای خدمت‌رسانی اورژانس اجتماعی به مردم بویژه نقش آنها در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است و انتظار می‌رود نیروهای این واحد با انسجام و همدلی بیشتر با سایر دستگاه‌ها و انجام اقدامات تخصصی، خدمات شایسته‌ای را به افراد در معرض مخاطره و آسیب ارائه کنند.

دادگستری بر اساس وظایف قانونی خود باید در موضوعات مربوط به اطفال و نوجوانان بویژه کودک‌آزاری به‌ فوریت مداخله کند

وی اظهار داشت: این نهاد بر اساس وظایف قانونی خود باید در موضوعات مربوط به اطفال و نوجوانان بویژه کودک‌آزاری به‌ فوریت مداخله کند و همکاری و تعامل دستگاه‌ها و نهادها بویژه نیروی انتظامی، علوم پزشکی شهرداری و آموزش‌وپرورش می‌تواند این نهاد را در راستای انجام صحیح مأموریت‌های حساس خود یاری کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان اضافه کرد: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و مأموریت پنج سند تحول و تعالی قضایی و آیین‌نامه اجرایی ماده ۶ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان موضوع حمایت از اطفال و نوجوانان آسیب‌دیده و در معرض آسیب یکی از اولویت‌های قوه قضاییه و مجریه در سطح کشور است.

وی در ادامه بیان کرد: مطابق ماده ۵۰ آیین‌نامه اجرایی ماده ۶ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان ایجاد هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه بر عهده کارگروه فرهنگی اجتماعی، زنان و خانواده و سلامت است این کارگروه باید توسط دفتر امور بانوان و دفتر امور اجتماعی استانداری تشکیل و وظایف دستگاه‌ها و اقدامات آنها پیگیری شود.

این مقام قضایی عنوان کرد: با توجه‌ به اینکه قانون حمایت از اطفال و نوجوانان و نیز آیین‌نامه اجرایی ماده ۶ آن قانون با تعیین سهم و نقش هر یک از دستگاه‌ها از طریق این معاونت در سال گذشته به مسئولان ذی‌ربط ابلاغ و مطالبه‌گری شده است، لذا مسئله مهم اطفال و نوجوانان در معرض آسیب باید در اولویت کاری دستگاه‌ها و نهادها و همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد قرار گیرد،علاوه بر انجام وظایف قانونی به‌حکم شرع و اخلاق نیز توجه خاصی به این موضوع نمایند.

حضور نوجوانان بزهکار در کانون اصلاح تربیت آیینه تمام‌نمای عملکرد دستگاه‌های اجرایی است

وی تاکید کرد: بی‌توجهی به کودکان موجب تشکیل پرونده‌های زیادی در محاکم قضایی و به دنبال آن افزایش جمعیت کیفری در زندان‌ها و کانون اصلاح و تربیت می‌شود و به نوعی حضور نوجوانان بزهکار در کانون اصلاح تربیت آیینه تمام‌نمای عملکرد دستگاه‌های اجرایی است.

وی افزود: کودکان و نوجوانان از آینده‌سازان جامعه هستند بی‌توجهی به آنها می‌تواند باعث بروز و ظهور بحران‌های اجتماعی و حتی چالش‌های امنیتی در جامعه شود.

وی در پایان خاطرنشان ساخت:علاوه بر حمایت دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باید از ظرفیت مردم به‌ویژه سازمان‌های مردم‌نهاد نیز در زمینه شناسایی و حمایت از اطفال و نوجوانان در وضعیت مخاطره‌آمیز یا بزه‌دیده و همچنین بازگشت به آغوش جامعه و عدم تکرار جرم استفاده کرد.
دادگستری: اجرای قانون حمایت از اطفال در استان کرمان با چالش‌ مواجه است

منبع: ایرنـا
? دادگستری: اجرای قانون حمایت از اطفال در استان کرمان با چالش‌ مواجه است