خروج پیمانکار از پروژه تجلی/ ابهام در خصوص روند کار در میدان ارگ

کرمان – تاخیر در اجرای پروژه پیاده راه سازی تجلی در کرمان در مجاور میدان های تاریخی ارگ و گنجعلیخان در نهایت به خروج پیمانکار از این پروژه ختم شد. به گزارش فت فتو، پیاده راه سازی خیابان تجلی و میدان ارگ که به مرکز گردشگری کرمان شهرت دارند ماه هاست با تأخیر مواجه شده […]

کرمان – تاخیر در اجرای پروژه پیاده راه سازی تجلی در کرمان در مجاور میدان های تاریخی ارگ و گنجعلیخان در نهایت به خروج پیمانکار از این پروژه ختم شد.

به گزارش فت فتو، پیاده راه سازی خیابان تجلی و میدان ارگ که به مرکز گردشگری کرمان شهرت دارند ماه هاست با تأخیر مواجه شده است و در همین راستا فت فتو در گزارشی به این موضوع پرداخت «میدان تاریخی کرمان تلی از خاک شد / ۶ ماه انتظار بیهوده» که در نهایت روز گذشته به خروج پیمانکار از پروژه تجلی و ادامه کار توسط شهرداری و مطابق با استانداردهای میراث فرهنگی منجر شد. اما قرار است پروژه میدان ارگ همچنان توسط پیمانکار سابق انجام شود که نگرانی‌هایی را در خصوص ادامه تأخیر در اجرای پروژه در میدان ارگ به همراه دارد.

با این وجود باید دید که طی ماه‌های پیش رو اجرای پروژه تجلی توسط شهرداری با سرعت بیشتری دنبال می‌شود؟ همچنین با توجه به حجم کار بالای میدان ارگ و تاریخی بودن این مکان حساسیت‌های زیادی در خصوص کیفیت و سرعت کار در این میدان نیز وجود دارد.

پروژه میدان ارگ همچنان برعهده پیمانکار باقی ماند!

محسن پوراسماعیلی در نشست شورای مدیران شهرداری کرمان، با بیان اینکه برای شروع طرح پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی»، از سال ۹۹ با پیمانکار قرارداد بسته شده است، گفت: طبق گزارش ناظر پروژه، پیاده‌راه‌سازی میدان «توحید» و خیابان «شهید تجلی» تنها ۲۰ درصد پیشرفت دارد که بخش بزرگی از آن مربوط به خاک‌برداری است.

وی به عواقب عقب‌ماندن پروژه از زمان قانونی خود و نارضایتی کسبه اشاره و خاطرنشان کرد: میدان «توحید» (ارگ) و خیابان «شهید تجلی» به‌دلیل تأخیر در روند اجرایی پروژه، با مشکلاتی مواجه شده است.

سرپرست شهرداری کرمان افزود: پیمانکار طی مراحل قانونی انتخاب شده، اما نتوانسته در مدت‌زمان تعیین‌شده کار را به پایان برساند.

پوراسماعیلی ضمن ابراز نارضایتی از پیشرفت پروژه، از برگزاری جلسات متعدد برای پیدا کردن راه‌حلی برای پیشبرد کار خبر داد و گفت: بعد از خود اظهاری پیمانکار در خصوص پروژه، پذیرفته شد تا پیمانکار از پروژه پیاده‌راه‌سازی خیابان «شهید تجلی» خارج شود و فقط در میدان ارگ کار کند.

سرپرست شهرداری کرمان با بیان اینکه پروژه پیاده‌راه‌سازی خیابان «شهید تجلی» به‌صورت کادر امانی توسط شهرداری ادامه خواهد یافت، گفت: برای شروع کار در خیابان «شهید تجلی»، مجوزها گرفته و مقدمات لازم فراهم شده است.

پوراسماعیلی افزود: به‌زودی ساماندهی و پیاده‌راه‌سازی فضای جلوی مغازه‌ها در خیابان «شهید تجلی» توسط شهرداری انجام خواهد شد.

وی به تأمین مصالح مورد نیاز از سوی معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرمان اشاره کرد و افزود: در زمینه تأمین نیروی انسانی و برنامه زمان‌بندی، کار به معاونت حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهرداری سپرده شده است.

سرپرست شهرداری کرمان، زمان را عامل مهمی در موفقیت این پروژه برشمرد و گفت: در حال حاضر، اولویت با خیابان «شهید تجلی» است؛ بنابراین، لازم است کار تقسیم‌بندی و به‌صورت شیفت‌بندی پیش برود.

پوراسماعیلی با تأکید بر اینکه کادر امانی در پیشبرد پروژه‌ها بسیار تأثیرگذار است و کارایی لازم را دارد، لزوم همکاریِ همه‌جانبه و هم‌افزایی بیشتر بین بخش‌های مختلف شهرداری به‌خصوص شهرداری‌های مناطق در جهت تکمیل پروژه را ضروری دانست.

وی سرعت کار اجرایی را مستلزم همکاری‌های بین‌بخشی دانست و گفت: نمونه این‌گونه اقدامات در تکمیل بهسازی پارک شورا و محوطه جلوی شهرداری مرکز کاملاً مشهود است.

سرپرست شهرداری کرمان، بر سرعت، کیفیت و دقت در کار و توجه به جزئیات تأکید کرد و افزود: با توجه به نزدیک‌شدن به فصل بارندگی، تلاش خواهیم کرد پروژه در حداقل زمان ممکن اجرا شود.

پوراسماعیلی افزود: در پروژه خیابان «شهید تجلی» و میدان «توحید»، طرح و نوع مصالح، تعیین شده و تنها باید کار اجرایی انجام شود.

سرپرست شهرداری کرمان با بیان اینکه طبق برنامه زمان‌بندی، بخشی از کار به‌خصوص خدمات فضای سبز باید در ساعات پایانی شب انجام شود، خطاب به مدیران شهرداری گفت: لازم است تمام بخش‌های شهرداری درگیر پروژه باشد و در اجرای کار، نظارت و دقت لازم صورت گیرد.

پوراسماعیلی خریداری مصالحِ باکیفیت و مستندسازی را نیز لازم برشمرد.

نکات مورد ابهام در اجرای این طرح‌ها، جداسازی دو پروژه تجلی و میدان ارگ از یکدیگر، اجرای کامل طرح در این دو پروژه با سرعت قابل توجه، رعایت اصل معماری سنتی بافت تاریخی کرمان و متناسب با بازار و بدنه میدان ارگ، تکمیل دو پروژه به صورت همزمان و توانمندی پیمانکار در اجرای مناسب پروژه ارگ است که در این خصوص فقط باید منتظر گذر زمان بود.

دوستداران میراث فرهنگی کرمان امیدوارند این پروژه‌ها در پسا کرونا روحی تازه در کالبد از هم گسسته گردشگری در استانی باشد که هفت اثر ثبت جهانی را در خود جای داده است.

کد خبر ۵۳۱۳۶۶۰
خروج پیمانکار از پروژه تجلی/ ابهام در خصوص روند کار در میدان ارگ

منبع:مــهر
? خروج پیمانکار از پروژه تجلی/ ابهام در خصوص روند کار در میدان ارگ