کمبود واکسن آنفلوانزا در کرمان و افزایش بیماریهای تنفسی

کرمان – مردم کرمان در حالی برای تهیه واکسن آنفلوانزا با مشکل مواجه شده اند که توصیه می شود گروه های در معرض خطر این واکسن را تزریق کنند. نذیر کرمان – گروه استان ها: همزمان با سرد شدن هوا و فصل پاییز موارد بیماری های با علائم آنفلوانزا و کرونا نیز افزایش می یابد. […]

کرمان – مردم کرمان در حالی برای تهیه واکسن آنفلوانزا با مشکل مواجه شده اند که توصیه می شود گروه های در معرض خطر این واکسن را تزریق کنند.

نذیر کرمان – گروه استان ها: همزمان با سرد شدن هوا و فصل پاییز موارد بیماری های با علائم آنفلوانزا و کرونا نیز افزایش می یابد.

این روزها اگر به مراکز درمانی بخش خصوصی کرمان سری بزنید مطب ها و درمانگاه های مملو از بیمارانی است که علائم آنفلوانزا دارند.

در این میان توصیه اکید منابع درمانی تزریق واکسن آنفلوانزا است اما مردم در استان کرمان مدتهاست امکان تزریق این واکسن را ندارند.

طبق بررسی های میدانی صورت گرفته در مهر ماه و شهرویور ماه واکسن آنفلوانزا به قیمت های مصوب در داروخانه های شهر کرمان موجود شد و اما پس از تقاضای بالای مردم و خریداری این واکسنها دیگر واکسن در داروخانه ها نایاب شد. هم اکنون تنها در صورتیکه متقاضای شانس بیاورد واکسن ایرانی را می تواند تهیه کند که اکثر داروخانه ها این واکسن را نیز در اختیار ندارند.

گروه های در معرض خطر باید این واکسن را تزریق کنند که در این زمینه متقاضیان با مشکل جدی کمبود واکسن رو برو شده اند

این در حالی است که گروه های در معرض خطر باید این واکسن را تزریق کنند که در این زمینه متقاضیان با مشکل جدی کمبود واکسن رو برو شده اند.

سحر محمدی یکی از شهروندان کرمانی است که به نذیر کرمان می گوید: بیش از یک ماه است در داروخانه های شهر کرمان به دنبال واکسن آنفلوانزا هستم اما متاسفانه این واکسن در داروخانه های کرمان یافت نمی شود.

قیمت بالای این واکسن در مهر ماه بسیاری از مردم را برای خرید با تردید مواجه کرد اما هم اکنون که موارد بیماری زیاد شده حداقل برای کودکان و سالمندان و بیماران زمینه ای به دنبال واکسن هستند که واکسنی نیز وجود ندارد.

محمد محسنی دیگر شهروند کرمانی است که می گوید: برای کودکم که بیماری آلرژیک بسیار شدید دارد به تجویز پزشک باید ۲ دوز واکسن تزریق می کردم دوز اول را مهر ماه تزریق کردم اما برای مرحله دوم با مشکل مواجه شده ام.

وی گفت: به همین دلیل نگران ابتلا به این بیماری و تشدید علائم آلرژیک فرزندم هستم به هر داروخانه ای هم که مراجعه می کنم به نتیجه نمی رسم.

وی افزود: مرتبا مردم به تزریق واکسن توصیه می شوند اما در عمل واکسن تامین نشده است و مردم نیز نمی دانند باید چه انجام دهند.

توصیه های بهداشتی عمل نمی شود

این شهروند کرمانی افزود:‌متاسفانه نه در مدارس و نه سایر مراکز جمعیتی علیرغم توصیه های بهداشتی از ماسک استفاده نمی شود.

زهره مقامی دیگر شهروند کرمانی نیز به نذیر کرمان گفت: به هر داروخانه ای که مراجعه می کنم با جواب منفی مواجه می شوم و در جواب اینکه چه زمانی کمبود واکسن رفع می شود اکثرا متصدی های داروخانه ها می گویندکه احتمال تامین مجدد واکسن اندک است و باید مهر ماه برای خرید مراجعه می کردید.

وی گفت:‌این در حالی است که در کنار قیمت بالای واکسن در همان زمان هم بسیاری از داروخانه ها واکسن نداشتند و نتوانستم تهیه کنم.

در همین راستا نذیر کرمان با سرکشی به داروخانه های کرمان با عدم وجود این واکسن مواجه شد.

واکسنی برای عرضه نداریم

یکی از متصدیان داروخانه های کرمان به نذیر کرمان گفت: علیرغم درخواست اما به نظر نمی رسد واکسن هلندی و یا فرانسوی که سویه های مختلف آنفلوانزا را پوشش می دهد به بازار عرضه شود و فقط واکسن ایرانی به صورت محدود در برخی از داروخانه های مراکز درمانی وجود دارد که این تعداد هم بسیار اندک است.

یکی دیگر متصدیان داروخانه های کرمان نیز به نذیر کرمان گفت:‌ این واکسن هم اکنون در استان کرمان وجود ندارد و در سال جاری یک مرتبه در برخی از داروخانه ها موجود شد که بلافاصله خریداری شد و البته قیمت واکسن نیز حدود ۲۷۰ هزار تومان بود و بسیاری از مردم توان خرید را نداشتند.

نذیر کرمان با یکی از پزشکان کرمانی در این زمینه به گفتگو نشست، فاطمه راهنما فر با اشاره به شیوع بیماریهای ویروسی مختلف مشابه علائم آنفلوانزا در مراکز جمعیتی گفت:‌بهترین راهکار تزریق واکسن است که با توجه به اوج شیوع بیماری در چند ماه باقیمانده از سال جاری همچنان تزریق واکسن توصیه می شود.

وی ادامه داد: استفاده از ماسک در مراکز جمیعتی برای پیشگیری از بیماری بسیار مهم است.

وی عنوان کرد: توصیه می شود مردم در مکانهای شلوغ از ماسک استفاده کنند و نسبت به شستشوی دستان خود نیز توجه ویژه داشته باشند.

این پزشک کرمانی افزود:‌میزان شیوع آنفلوانزا زیاد است و توصیه می شود کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و تنفسی و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای و نقص ایمنی هستند مراقبتهای ویژه انجام دهند.

وی از افرادی که بیمار شده اند نیز خواست در صورت ابتلا به آنفلوانزا تا پایان علائم در منزل استراحت و از خود درمانی نیز خودداری کنند.

کد خبر ۵۹۶۲۳۰۵
کمبود واکسن آنفلوانزا در کرمان و افزایش بیماریهای تنفسی

منبع: مــهر
? کمبود واکسن آنفلوانزا در کرمان و افزایش بیماریهای تنفسی