مشکل چاه‌های فاقد پروانه شهرستان‌های جنوب کرمان برطرف شد

جیرفت – فت فتو – نماینده مردم شهرستان‌های رودبارجنوب، کهنوج، فاریاب، منوجان و قلعه‌گنج از رفع شدن مشکل ۱۱ ساله چاه های فاقد پروانه این شهرستان‌ها در جنوب استان کرمان خبر داد. منصور شکرالهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فت فتو  اظهار داشت: با دستور وزیر نیرو به مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای […]

جیرفت – فت فتو – نماینده مردم شهرستان‌های رودبارجنوب، کهنوج، فاریاب، منوجان و قلعه‌گنج از رفع شدن مشکل ۱۱ ساله چاه های فاقد پروانه این شهرستان‌ها در جنوب استان کرمان خبر داد.

منصور شکرالهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فت فتو  اظهار داشت: با دستور وزیر نیرو به مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان، کشاورزان و متقاضیان چاه های فرم شماره یک می توانند امسال پروانه خود را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: پروانه چاه های فاقد پروانه و بدون مجوزی که قبل از سال ۱۳۸۵ حفر و بهره برداری شده اند ولی موفق به دریافت پروانه بهره برداری نشده اند ( چاه های مشمول شماره یک) پس از ۱۱ سال صادر می شود.

شکرالهی ادامه داد: کشاورزان و متقاضیان چاه های مشمول فرم یک که واجد شرایط هستند برای اخذ مجوز چاه به امور آبیاری منطقه خود مراجعه کنند.

این نماینده مجلس تعداد چاه های غیرمجاز پنج شهرستان جنوبی استان کرمان را طبق اعلام کارشناسان به طور تقریبی چهار هزار حلقه برشمرد و کسب مجوز قانونی را راهی برای مقابله با این مشکل عنوان کرد.

وی به قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه اشاره کرد و گفت: طبق آئین نامه اجرایی این قانون و دستورالعمل شماره سوم طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و ابلاغ برنامه عملیاتی سال جاری توسط معاونت وزیر در امور آب و آبفا و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب مبنی بر تعیین تکلیف چاه های مشمول فرم شماره ۱ در سال جاری ابلاغ شد.

شکرالهی افزود: معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران بر تعیین تکلیف چاه های فرم شماره یک تاکید کرد.

وی ادامه داد: این دستور طبق صورت جلسه ۲۵ اردیبهشت ماه امسال کارگروه استانی سازگاری با کم آبی و طی نامه ای برای اجرا ابلاغ شد.

شکرالهی اظهار داشت: تعیین تکلیف قانونی نشدن چاه های مشمول فرم شماره یک سبب برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی شده بود که خسارات جبران ناپذیری را به منابع آب استان وارد می کرد.

وی تصریح کرد: چاه های مشمول فرم شماره یک در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با لحاظ پتانسیل آبی هر دشت نسبت به تکمیل پرونده و انجام کارشناسی طی روال پرونده های مربوطه انجام می شوند. منبع:ایرنـا
? مشکل چاه‌های فاقد پروانه شهرستان‌های جنوب کرمان برطرف شد