فوتبال کرمان نیازمند ساختار و نظم است/ ظرفیت استان، ۱۶ تیم نیست

فت فتو/کرمان رئیس کمیته مسابقات هیئت فوتبال استان کرمان می گوید: فوتبال استان به لحاظ نظم و انضباط اداری، ساختارمند بودن و پشتوانه سازی نیاز به یک تحول و برنامه ریزی دارد و در همین خصوص برنامه ای سه ساله برای رسیدن به این اهداف ترسیم شده است. احد سلطانی اول آذرماه با اشاره به […]

فت فتو/کرمان رئیس کمیته مسابقات هیئت فوتبال استان کرمان می گوید: فوتبال استان به لحاظ نظم و انضباط اداری، ساختارمند بودن و پشتوانه سازی نیاز به یک تحول و برنامه ریزی دارد و در همین خصوص برنامه ای سه ساله برای رسیدن به این اهداف ترسیم شده است.

احد سلطانی اول آذرماه با اشاره به بررسی همه جانبه وضعیت فوتبال استان کرمان برای برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال استان گفت: با توجه به همین شناخت به رییس هیئت اعلام کردم فوتبال استان در حال حاضر شرایط مطلوب برگزاری بازی های لیگ برتر آن هم با تعداد ۱۶ تیم را ندارد و تصمیم بر آن شد با تدوین یک برنامه سه ساله اقداماتی را در راستای تحقق اهدافی که بهبود وضعیت کیفی لیگ و فوتبال استان را دنبال می کرد، انجام دهیم.

وی با بیان اینکه تیم های حاضر در لیگ برتر استان باید صاحب برخی استاندارد های اولیه باشند، افزود: بسیاری از این تیم ها شرایط لازم را ندارند در حالی که لیگ برتر فوتبال استان باید در شان فوتبال استان برگزار شود و به همین دلیل باید از تعداد تیم های حاضر در این رقابت ها کم کنیم تا تیم ها در جایگاه اصلی خود قرار گیرند و به باشگاه تبدیل شوند.

سلطانی بیان کرد: یکی از مسائلی که هیئت فوتبال در دوره جدید اصرار زیادی به اجرای آن دارد، اجرای ضوابط و مقررات است. باید به جای تیم داری رو به باشگاه داری بیاوریم، باشگاه هایی که در کنار تیم اصلی در رده های سنی نیز تیم داری کنند. باشگاه هایی که حداقل دارای یک دفتر اداری باشند، ساختار اداری و اجرایی منسجمی داشته باشند. مدیرعامل و ترکیب هیات مدیره مشخصی داشته باشند.

رئیس کمیته مسابقات هیئت فوتبال استان می گوید: یکی از مشکلات تیم های شرکت کننده در مسابقات استان، مشکلات مالی است، وقتی یک تیم برای حضور در رقابت های  به دستگاه های مختلف دولتی مراجعه می کند و  برای اعزام تیمش تقاضای حمایت و استفاده از اتوبوس را دارد، می توان  شرایط سخت پیش روی تیم ها برای حضور در را درک کرد.اما این کار شیوه مناسبی برای تیم داری نیست و باید همه مسائل را ریشه ای برطرف کرد. وقتی یک باشگاهی شکل گرفت و ساختار و سازوکاری برای همه مسائل تعریف شد، آن وقت بسیاری از این مشکلات برطرف می شود چرا که سیستم به نظم و انضباط اداری رسیده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت فوتبال استان ۱۶ تیم نیست. با برنامه ریزی انجام شده تعداد تیم های حاضر در لیگ برتر استان در سه سال پیش رو به تعداد هشت تیم کاهش خواهد یافت و پس از انجام ممیزی های لازم و ساختار سازی برای افزایش تیم ها در لیگ برتر تصمیم گیری خواهیم کرد. برای مسابقات فصل پیش رو برنامه ریزی برای قرعه کشی مسابقات با تعداد ۱۲ تیم انجام شد، پس از انصراف یکی از تیم ها تعداد تیم های حاضر در لیگ به یازده تیم رسید و با این این تعداد قرعه کشی مسابقات را برگزار کردیم.

 سلطانی ادامه داد: در پایان فصل سه تیم از لیگ برتر به لیگ مناطق سقوط می کنند و با توجه به صعود دو تیم از لیگ مناطق به بازی های فصل آینده لیگ برتر، لیگ فصل ۱۴۰۲ را با ۱۰ تیم برگزار خواهیم کرد. با همین روال در پایان فصل ۱۴۰۲ تعداد چهار تیم از بازی ها به لیگ مناطق سقوط می کنند و با صعود دو تیم از لیگ مناطق به لیگ برتر، لیگ در سال ۱۴۰۳ با تعداد ۸ تیم برگزار می شود.

رئیس کمیته مسابقات هیئت فوتبال استان کرمان بیان کرد: وقتی تعداد  تیم ها به این تعداد رسید، ساختار و اهداف مد نظرهم ما هم در یک فرآیند دو ساله در باشگاه ها شکل گرفته و قطعا این تدابیر برای برگزاری مسابقات در سطح کیفی مناسب و متفاوت از قبل انجام گرفته است.

سلطانی گفت: وقتی تیم ها به سمت باشگاه داری حرکت کنند ، فرصت خوبی برای پشتوانه سازی و تربیت فوتبالیست هم برای این باشگاه ها به وجود می آید. فوتبال استان کرمان دارای باشگاه های بزرگی است، از لیگ برتر گرفته تا لیگ دسته اول و لیگ های دسته دو  و … همه این ها فرصت خوبی برای پشتوانه سازی در فوتبال است. باشگاه ها اگر برنامه ریزی مناسبی داشته باشند، از این فرصت بهره برداری خوبی می کنند با سرمایه گذاری در روی رده های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان گام دیگری در راستای تحقق اهداف حرفه ای خود برخواهند داشت.

رئیس کمیته مسابقات هیئت فوتبال استان گفت: سال گذشته لیگ برتر استان با ۱۶ تیم برگزار شده است، تیم هایی که با ۱۸ نفر در مسابقات شرکت کرده ، برخی از تیم هایی که فقط یک تیم هستند و در رده ها هیچ فعالیتی ندارند. این تیم ها چه آورده ای برای فوتبال استان در آینده خواهند داشت؟ این نفرات از یک جا دیگر بازنشسته می شوند. ما باید پشتوانه سازی کنیم، هم با این کار باشگاه تقویت می شود و هم آنکه باشگاه می تواند با فروش ستاره هایش به درآمد زایی هم برسد.

وی با بیان اینکه می خواهیم پشتوانه سازی در فوتبال استان شکل بگیرد و با برنامه ریزی و ایجاد یک نگاه آینده نگرانه ای به همه مسائل دنبال کنیم، گفت: برخی از تیم ها با توجه به توانمندی مالی خوب قصد حضور در مسابقات لیگ برتر را داشتند، اما این درخواست پذیرفته نشد، وقتی تیمی در مسابقات لیگ برتر فصل گذشته حضور نداشته است و لیگ مناطق هم برگزار نشده، چگونه به یک باره انتظار حضور در لیگ برتر استان را دارند؟ اولین وظیفه  ما ارزیابی مسابقات سال گذشته بود، شانزده تیم در دو گروه هشت تایی در مسابقات فصل گذشته حضور داشته اند . تعدادی از تیم ها انصراف داده بودند و نمی خواستند ادامه دهند و به همین دلیل تیم های پله های پایین تر جایگزین  آن ها شدند.

 سلطانی افزود: ما سال گذشته لیگ مناطق نداشتیم که تیم های قهرمان و نایب قهرمان آن مشخص باشند، از طرفی هم تیم هایی که در خواست حضور در لیگ برتر استان را به ما ارائه کرده بودند، در لیگ برتر سال گذشته حضور نداشتند. وقتی تیمی در لیگ برتر و مناطق  حضور نداشته است، به لحاظ قانونی و منطقی حضورش در لیگ برتر با هیچ منطق و معیاری سازگار نیست .

وی افزود: ما لیگ برتر فوتبال استان در سال جاری را با ۱۱ تیم قرعه کشی کرده ایم و از روز جمعه ۴ آذرماه جاری بازی ها آغاز می شودند و ۱۱ تیم شرکت کننده رقابت خود را برای این فصل از مسابقات آغاز می کنند و امیدوارم با همکاری و تعامل باشگاه ها بتوانیم لیگی در حد و اندازه فوتبال استان کرمان برگزار کنیم.

انتهای پیام
فوتبال کرمان نیازمند ساختار و نظم است/ ظرفیت استان، ۱۶ تیم نیست

منبع: ایـسنا
? فوتبال کرمان نیازمند ساختار و نظم است/ ظرفیت استان، ۱۶ تیم نیست