(فراچاهش) دلیل حادثۀ عجیب بیرون پریدن ماهی‌ها از آب

به گزارش نذیر کرمان به نقل از لایوساینس؛ شمار زیادی از ساردین‌ها، شاید نزدیک به میلیون‌ها ماهی، در جزیره‌ای در فیلیپین به ساحل نشستند و خطوط ساحلی پر از جسد ماهی‌های مردۀ کوچک و نقره‌ای شد. پس از این رخداد زمین لرزه‌ای قوی منطقه را لرزاند و این گمانه‌زنی را به وجود آورد که این […]

به گزارش نذیر کرمان به نقل از لایوساینس؛ شمار زیادی از ساردین‌ها، شاید نزدیک به میلیون‌ها ماهی، در جزیره‌ای در فیلیپین به ساحل نشستند و خطوط ساحلی پر از جسد ماهی‌های مردۀ کوچک و نقره‌ای شد.

پس از این رخداد زمین لرزه‌ای قوی منطقه را لرزاند و این گمانه‌زنی را به وجود آورد که این ماهی ممکن است فاجعۀ قریب‌الوقوع را احساس کرده و به سمت آب‌های کم‌عمق فرار کرده باشد. با این حال، کارشناسان محلی این ارتباط را رد می‌کنند و آن را به یک پدیده اقیانوس‌شناسی به نام «فراچاهش» نسبت می‌دهند.

فراچاهش پدیده‌ای است که طی آن مواد مغذی از اعماق دریا به سمت آب‌های کم‌عمق ساحلی بالا می‌آید و باعث افزایش شمار پلانکتون‌ها در این بخش از اقیانوس می‌شود. ساردین‌ها که از پلانکتون تغذیه می‌کنند، احتمالاً به دنبال غذا به قسمت‌های کم‌عمق آمده‌اند و در آنجا گیر کردند و این امر باعث شده است که به ساحل بیفتند.

سیریلو آکوادرا لاگناسون جونیور (Cirilo Aquadera Lagnason Jr.) کارشناسان اقیانوس‌ها، از دفتر مدیریت منطقه حفاظت شده خلیج سارگانی، با رد ارتباط میان زلزله و این به‌گل نشستن ماهی‌ها، به شکاف تحقیقاتی دربارۀ پیش‌بینی زلزله در میان حیوانات اشاره می‌کند. از نظر او فراچاهش، تغییرات اقیانوس‌شناختی، پراکنش شکارچیان و آلودگی نوری، یا عواملی از این دست، توضیح بهتر و متقاعدکننده‌تری برای به‌گل‌ نشستن ماهی‌ها فراهم می‌کنند.

فراچاهش: دلیل حادثۀ عجیب بیرون پریدن ماهی‌ها از آب

این رویداد نشانی است از تعاملات پیچیدۀ میان موجودات دریایی و عوامل محیطی و روشن می‌کند که پدیده‌های طبیعی می‌تواند منجر به رخدادهایی غیرعادی مانند بیرون پریدن ماهی‌ها از آب شود.

انتهای پیام/
(فراچاهش) دلیل حادثۀ عجیب بیرون پریدن ماهی‌ها از آب

منبع:آنـــا
? (فراچاهش) دلیل حادثۀ عجیب بیرون پریدن ماهی‌ها از آب