صندوق ضمانت وام مشاغل خانگی در کرمان وجود ندارد

کرمان- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان با بیان اینکه هیچ صندوق ضمانت وامی برای مشاغل خانگی در کرمان وجود ندارد، گفت: در سال ۹۸ این موضوع بررسی شد اما با عوض شدن مسئولان پی گیری نشد. رضا اسماعیلی در گفتگو با فت فتو در رابطه با دریافت کد بهداشت برای ایجاد مشاغل خانگی […]

کرمان- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان با بیان اینکه هیچ صندوق ضمانت وامی برای مشاغل خانگی در کرمان وجود ندارد، گفت: در سال ۹۸ این موضوع بررسی شد اما با عوض شدن مسئولان پی گیری نشد.

رضا اسماعیلی در گفتگو با فت فتو در رابطه با دریافت کد بهداشت برای ایجاد مشاغل خانگی گفت: «سلامت غذایی» بحث جدی و مهمی است و مشاغل خانگی که بخواهند در این حوزه فعالیت کنند کمی شرایطشان متفاوت بوده و اخذ کد بهداشتی برای آنها لازم و اجباری است.

اسماعیلی افزود: صحبتی با معاون بهداشت علوم پزشکی شده است که به حداقل‌ها اکتفا بشود و مواد غذایی که تولید می‌شود باید سلامت حداقلی را داشته باشد که سلامت جامعه را تهدید نکند. به خودی خود سلامت جامعه با وجود کرونا تهدید می‌شود اگر قرار باشد مواد غذایی ناسالم به دست مردم برسد مشکلاتمان دو چندان می‌شود.

وی اظهار کرد: مشاغل زیادی برای گرفتن مجوز با این شرایط اقدام کرده‌اند و توانسته‌اند مجوز بگیرند، افرادی که موفق به اخذ کد بهداشتی نشده اند در شرایط خیلی غیر بهداشتی در حال انجام کار بوده‌اند که قابل چشم پوشی نیست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: برای سایر محصولات خانگی غیر غذایی مثل صنایع دستی، افراد متقاضی به راحتی می‌توانند مجوزشان را دریافت کنند و شامل دریافت سایر پشتیبانی‌ها مانند گرفتن وام هم می‌شوند.

اسماعیلی در رابطه با گلایه شهروندان از بانک‌ها به علت مشکلات بر سر راه دریافت وام مشاغل خانگی اظهار کرد: دریافت وام از هر بانکی شرایطی دارد و بانک‌هایی هستند که فقط با اعتبار سنجی وام را پرداخت می‌کنند.

وی افزود: سقف وام مشاغل خانگی به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و چون عدد آن افزایش پیدا کرده است بانک‌ها با توجه به قوانین خود حداقل داشتن یک ضامن را در نظر می‌گیرند و وام کم بهره و سه ساله سختی‌های خود را هم دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در خصوص اولین اقدام برای دریافت مجوز مشاغل خانگی گفت: افراد متقاضی دریافت مجوز مشاغل خانگی می‌توانند به سایت مشاغل خانگی اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی https://mkh.mcls.gov.ir/ وارد شوند. این افراد پس از ثبت نام به سازمان غذا و دارو و معاونت بهداشتی علوم پزشکی جهت بازدید معرفی می‌شوند و بعد از بازدید یک نامه دریافت می‌کنند که در عرض چند ساعت منجر به صدور مجوز مشاغل خانگی می‌شود.

اسماعیلی همچنین در رابطه با دریافت تسهیلات اظهار کرد: افرادی که سرپرست خانواده و زیر نظر کمیته امداد یا بهزیستی هستند می‌توانند از اعتبارات آن سازمان استفاده کنند و از طریق آنها تسهیلات پرداخت بشود که مسیر آن آسان‌تر است و می‌توانند بدون ضامن وام را دریافت کنند.

وی افزود: برای سایر افرادی که از طریق اداره کار به بانک‌ها معرفی می‌شوند و هیچ ضامنی ندارند متأسفانه هنوز تمهیداتی اتخاذ نشده است و هیچ صندوق ضمانت وامی برای مشاغل خانگی و افرادی که هیچ ضامنی ندارند وجود ندارد. البته در سال ۹۸ این موضوع بررسی شد اما با عوض شدن مسئولان دیگر این موضوع پیگیری نشد.

وی گفت: افرادی که علاقمند هستند در خانه حرفه‌ای را یاد بگیرند و هزینه کلاس ندارند می‌توانند با مراجعه به فنی حرفه‌ای از کلاس‌های رایگانی که گذاشته می‌شود استفاده کنند و بعضی از مؤسسات خیریه نیز کلاس آموزشی رایگان برگزار می‌کنند.

کد خبر ۵۲۸۵۴۹۴
صندوق ضمانت وام مشاغل خانگی در کرمان وجود ندارد

منبع:مــهر
? صندوق ضمانت وام مشاغل خانگی در کرمان وجود ندارد