سازه جدید «تل زینبیه» در کربلا چگونه است؟

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا گفت: ساخت‌وساز در «تل زینبیه» وارد مرحله جدیدی شده است. به گزارش برنا و به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، محمدرضا بنی‌اسدی‌راد گفت: براساس طرح جامع توسعه حرم حسینی که فاز نخست آن به‌نام صحن حضرت زینب (س) در حال اجراست، بنای کوچک و قدیمیِ مقام […]

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا گفت: ساخت‌وساز در «تل زینبیه» وارد مرحله جدیدی شده است.

به گزارش برنا و به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، محمدرضا بنی‌اسدی‌راد گفت: براساس طرح جامع توسعه حرم حسینی که فاز نخست آن به‌نام صحن حضرت زینب (س) در حال اجراست، بنای کوچک و قدیمیِ مقام حضرت زینب (س) مشهور به «تل زینبیه» تخریب شد و سازه جدید با معماری خاص در حال ساخت است.

او افزود: براساس طرح جدید، زیربنای مقام حضرت زینب (س) از ۳۰۰ مترمربع به بیش از ۳هزارمترمربع در دو طبقه زیرسطحی و دو طبقه روی زمین گسترش می‌یابد که فضای زیارتی و رفاهی مناسبی را برای عبادت، اسکان و عزاداری زائران فراهم می‌کند.

رییس ستاد بازسازی عتبات کربلا با بیان این‌که براساس روایات، حضرت زینب (س) روز عاشورا در حوالی این مکان و بر بلندای تپه‌ای به صحنه جنگ نگاه کرده و در مصیبت شهادت سالار شهیدان مرثیه‌سرایی کرده است، اظهار کرد: براساس طرح جدید، شکل نمادینی از تپه (تل) نیز در کنار سازه جدید اجرا خواهد شد.

او در ادامه درباره آخرین وضعیت پیشرفت فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) که صحن و شبستان حضرت زینب (س) نام دارد، گفت: با حمایت خیران و کمک‌های مادی و معنوی دوستداران اهل بیت (ع)، عملیات سفت‌کاری و اجرای سازه بتنی فاز نخست این طرح بزرگ در بسیاری از بخش‌ها مانند مهمانسرا، سرویس‌های بهداشتی و موتورخانه به مراحل پایانی نزدیک شده است.

بنی‌اسدی‌راد با بیان این‌که طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) ٣٨ هکتار است، افزود: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین‌الحرمین احداث می‌شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.

او با بیان این‌که فاز نخستِ طرح جامع در محدوده ۵ هکتاری به نام صحن حضرت زینب (س) در حال احداث است، گفت: این فاز در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که براساس شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشوراست.

رییس ستاد بازسازی عتبات کربلا اظهار کرد: فضاهای زیارتی صحن حضرت زینب (س) شامل شبستان‌های روسطحی و زیرسطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می‌شود. فضاهای غیرزیارتی با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است. امکانات خدماتی و رفاهی مناسبی برای زائران مانند ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش نیز در حال ساخت است.

 منبع:بــرنا
?
سازه جدید «تل زینبیه» در کربلا چگونه است؟