زندگی نامه حسن ناهید 

زندگی نامه حسن ناهید حسن ناهید نوازنده سرشناس نی سال ۱۳۲۲ در کرمان به دنیا آمد. ولادت و فوت: (۱۲ تیر ۱۳۲۲ – ۲۷ بهمن ۱۴۰۱) ایشان موسیقی دان و نوازندهٔ سرشناس نی است. زندگی هنری حسن ناهید در ارکستری که با همکاری آقایان: اسدالله ملک، منوچهر جهانبگلو، فرهنگ شریف، محمودی خوانساری و عده‌ای دیگر […]

زندگی نامه حسن ناهید

حسن ناهید نوازنده سرشناس نی سال ۱۳۲۲ در کرمان به دنیا آمد.

ولادت و فوت: (۱۲ تیر ۱۳۲۲ – ۲۷ بهمن ۱۴۰۱)

ایشان موسیقی دان و نوازندهٔ سرشناس نی است.

زندگی هنری
حسن ناهید در ارکستری که با همکاری آقایان: اسدالله ملک، منوچهر جهانبگلو، فرهنگ شریف، محمودی خوانساری و عده‌ای دیگر برنامه‌ای به نام «نوایی از موسیقی ملی» ترتیب یافته بود شرکت داشت. در ارکستری به نام درویش در رادیو شرکت داشت و سپس برای شرکت در ارکستر رودکی که از آقایان ابراهیم منصوری، حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی، احمد عبادی، رضا ورزنده، اصغر بهاری و فرهاد فخرالدینی تشکیل شده بود دعوت شده و با این ارکستر همکاری نمود. در سال ۱۳۴۱ توسط حسین قوامی به برنامه گلها دعوت شده و همکاری خود را در این برنامه آغاز نمود. او در وزارت فرهنگ و هنر نیز با ارکستر فرامرز پایور شرکت نمود که بیست سال این همکاری ادامه یافت. حسن ناهید دربارهٔ شیوه کار خود می‌گوید: «من هیچ وقت از زنده‌یاد کسایی تقلید نکردم و دنبال کار خودم رفته‌ام» در سال ۱۳۹۲ مدرک درجه یک هنری به حسن ناهید اعطاء شد.

او در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در سال ۱۳۸۴ مورد تقدیر قرار گرفت. ناهید طی مصاحبه‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۷ اظهار داشت از سه، چهار سال پیش و به دلیل انجام جراحی ایمپلنت، دیگر قادر به نی‌نوازی نیست.

اجراها
نوازندگی در ارکستر گلها به رهبری روح اله خالقی.
نوازندگی در ارکستر صبا به رهبری حسین دهلوی.
نوازندگی در ارکستر گروه پایور به سرپرستی فرامرز پایور

حسن ناهید برای شناساندن موسیقی سنتی و اصیل ایران، مسافرت‌هایی همراه با خوانندگانی چون حسین قوامی، محمدرضا شجریان، محمود محمودی خوانساری و عبدالوهاب شهیدی به کشورهای ترکیه، بلغارستان، یوگسلاوی، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان، اتریش انجام داده و در برنامه‌هایی تحت عنوان کنسرت سازهای ملی ایران شرکت کرده‌است.

 

 


این نوشته چگونه بود ؟

۰ / ۵٫ تعداد : ۰

اولین کسی باشید که به این نوشته امتیاز میدهید

درباره حسینی
زندگی نامه حسن ناهید – مشاهیر کرمان

منبع: نشر و توصیف دیار کرمان
? زندگی نامه حسن ناهید