دسته‌روی عزاداران روز عاشورا در رفسنجان ممنوع است

کرمان – فت فتو – رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان گفت: دسته روی هیات های عزاداری شهرستان همانند روز تاسوعا در روز عاشورا نیز ممنوع است. حجت الاسلام مهدی حسنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار فت فتو ضمن تسلیت عاشورای حسینی اظهار کرد: هر سال در این روزها هیات ها از مناطق مختلف […]

کرمان – فت فتو – رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان گفت: دسته روی هیات های عزاداری شهرستان همانند روز تاسوعا در روز عاشورا نیز ممنوع است.

حجت الاسلام مهدی حسنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار فت فتو ضمن تسلیت عاشورای حسینی اظهار کرد: هر سال در این روزها هیات ها از مناطق مختلف جمع می شدند و در بقاع متبرکه و گلزارهای شهدا به عزاداری گسترده می پرداختند که امسال این تجمع ها ممنوع شده است؛ هر هیات در محل مسجد یا حسینیه می تواند به اقامه عزا بپردازد و این امر برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا انجام می شود.

به گفته وی عزاداری و ارادات قلبی افراد به ائمه معصومین و امام حسین(ع) بسیار مهم و مورد تأکید قرار گرفته است و در اجرای این مهم سلامتی افراد در اولویت قرار دارد.

حسنی با اشاره به اینکه در ایام محرم و صفر امسال ۷۰ مبلغ به مناطق مختلف شهرستان جهت اقامه عزای اباعبدالله الحسین (ع) اعزام شد گفت: ۱۲۰ هیات مذهبی در این شهرستان مجوز فعالیت دارند.

وی توضیح داد: از ابتدای دهه اوّل ماه محرم هیات های شهرستان اقدام به عزاداری می کنند که با وجود بحران کرونا، برای پیشگیری از شیوع این بیماری پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند تا هیچ کسی به این بیماری مبتلا نشود.

حسنی افزود: علاوه بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی اعم از استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری مناسب در این عزاداری ها، هیات ها ملزم به توزیع غذا به صورت بیرون بر هستند و هیچ هیاتی نباید سفره پهن کند و در صورتی که گزارشی مخالف این امر به ما برسد برخورد می شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان با بیان اینکه عزاداری ها در فضای باز و در مدت زمان مشخص کوتاه انجام می شود تصریح کرد: عزاداری ها بعد از نماز مغرب و عشا شروع می شود و در ساعت ۲۲ و نیم باید به اتمام برسد که در ساعت ۲۳ دوربین های میادین و چهارراه ها فعال می شوند و در صورتی که خودرویی بعد از این ساعت تردد داشته باشد جریمه خواهد شد.

حسنی خاطرنشان کرد: اکثر هیات های مذهبی در رفسنجان طبق شیوه نامه های بهداشتی ابلاغ شده از سوی ستاد مبارزه با کرونای شهرستان و سازمان تبلیغات عمل می کنند تا سلامتی افراد تهدید نشود.

درس های تاسوعا و عاشورا

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رفسنجان به درس هایی از تاسوعا و عاشورا اشاره کرد و گفت: ولایت مداری یکی از درس های تاسوعا است که باید از حضرت ابوالفضل(ع) بیاموزیم، باید از ولی امرمان و امام زمان (عج) اطاعت و فرمانبری کنیم.

وی افزود: همچنین درس معرفت افزایی را از اصحاب امام حسین(ع) در روز عاشورا یاد بگیریم که عاشق تمام عیار امام زمان ِ خود امام حسین(ع) شدند و خود را در پیکار با دشمن به امام  حسین بخشیدند و هر عامل مادی و غیر مادی نتوانست آنان را از هدف متعالی شان به عقب برگرداند.

دسته‌روی عزاداران روز عاشورا در رفسنجان ممنوع است

حسنی تصریح کرد: ما نیز  مانند یاران و اصحاب امام حسین(ع) تابعیت و فرمانبرداری امام زمان(عج) را  جهت سعادتمندی و به کمال رسیدن داشته باشیم.

وی نماز اوّل وقت این فریضه الهی را مهمترین درس عاشورا بیان کرد و گفت: امام حسین (ع) در روز عاشورا در چکاچک شمشیرها و کارزار جهاد نماز اول وقت را فراموش نکرد و همچنین امر به معروف و نهی از منکر هم از درس های مهم این روز است.

رفسنجان در ۱۰۰ کیلومتری شمال مرکز استان کرمان قرار دارد.
دسته‌روی عزاداران روز عاشورا در رفسنجان ممنوع است

منبع:ایرنـا
? دسته‌روی عزاداران روز عاشورا در رفسنجان ممنوع است