درخواست خانواده های متوفیان سیل گلباف از مسئولان /لطفا عزیزان‌مان را جزو شهدا محسوب کنید/ یک مسئول: خواسته خانواده‌ها از حطیه اختیار کاری ما خارج است

خانواده چند نفر از متوفیان اداره برق کرمان در حادثه سیل شهرستان گلباف در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰،خواستار احتساب عنوان «شهید» برای عزیزان شان هستند. بنا به ادعای این خانواده ها معاون توانیر استان نیز در روز مراسم خاکسپاری، این متوفیان را جزو شهدا دانست و از آنان به عنوان شهید راه خدمت نام برد. به […]

خانواده چند نفر از متوفیان اداره برق کرمان در حادثه سیل شهرستان گلباف در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰،خواستار احتساب عنوان «شهید» برای عزیزان شان هستند. بنا به ادعای این خانواده ها معاون توانیر استان نیز در روز مراسم خاکسپاری، این متوفیان را جزو شهدا دانست و از آنان به عنوان شهید راه خدمت نام برد.


به گزارش خبرنگار فت فتو، ۱۲ اردیبهشت سال‌جاری بارندگی ها در بخش گلباف کرمان مشکلاتی را در زیر ساخت های برق به وجود آورد که ۶ نفر از نیروهای اداره برق شهرستان کرمان به این منطقه اعزام شدند.  سیل طغیانی باعث غرق شدن این ۶ نفر شد که روز بعد از حادثه با اعزام بالگرد هلال احمر به منطقه پیکر این ۶ نفر پیدا شدند. 


مصطفی ابراهیمی، محسن توکلی، مسلم دهقان، علیرضا جعفری، علی توسلی و محمدمیرزاحسینی شش نیروی اداره برق شهرستان کرمان بودند که در راه خدمت جان خود را از دست دادند.


خانواده افراد جان باخته نیروی اداره برق کرمان در حادثه سیل ۱۲ اردیبهشت مدعی‌اند که در این مدت هیچگونه خدماتی به آنها ارائه نشده و طبق گفته مسئولان که در روز خاکسپاری به آنها وعده داده بودند عزیزان از دست رفته شان جزو شهدا محسوب می شوند به وعده شان عمل نکردند.


پدر محسن توکلی در ادامه به فت فتو گفت: همان روزی که این اتفاق افتاده، رخشانی مهر معاون توانیر استان در مراسم تشییع این عزیزان اعلام کرد که شهید هستند ولی تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه از سوی بنیاد شهید استان کرمان صورت نگرفت. امام جمعه، استاندار و مجمع نمایندگان استان کرمان نیز برای این موضوع پی گیر بودند  ولی تاکنون به نتیجه ای نرسیده اند. چند روز پیش برای خانه کارگر استان نامه ارسال کردیم که در پاسخ اعلام کردند از خانه کارگر کشور پیگیر موضوع هستند.


فرزندان مان در قطعه شهدا به خاک سپرده شدند


محمدجواد توکلی  ادامه داد: مسئولان اعلام کردند که باید در کنار قبر شهدا به خاک سپرده شوند که این کار انجام هم شد ولی هنوز تاییدیه فرزندان مان به عنوان بنیاد شهید به دست ما نرسیده است. بنیاد شهید و توانیر شمال کرمان نیز پیگیر بوده اند و وزیر هم در این باره با بنیاد شهید مکاتبه کرده است ولی تا به حال هیچ اقدامی صورت نگرفته است.


توکلی عنوان کرد: ۳ تا از جان باختگان برای گلباف یکی رایان یکی ماهان و پسرم محسن در کوهبنان محل تولدشان به خاک سپرده شدند. محسن مجرد بود ولی  پنج عزیز دیگر هر کدام چندین فرزند داشتند.


دبیراجرایی خانه کارگر استان کرمان نیز   در گفت و گو با خبرنگار فت فتو در این باره گفت: روز گذشته خانواده های متوفی با ما تماس گرفتند و خواستار پی گیری موضوع فوت عزیزان شان در حادثه سیل گلباف شدند.


عباس کاربخش ادامه داد: با مدیرکل کار استان کرمان صبحت هایی در این باره داشته ایم. قرار شد این افراد فوت شده حادثه سیل به عنوان شهید تقلی شوند ولی تاکنون در این زمینه هیچگونه اقدامی  نشده و تا کنون دیه ای نیز به  بازماندگان حادثه پرداخت  نشد.


کاربخش ادامه داد:  برای شهید تلقی شدن افراد  فوت شده باید مجوزهای  عقیدتی و کاری تهیه و به بنیاد شهید تحویل داده شود که برای خانواده ها کار دشواری است.البته از نظر ما این افراد شهید  راه خدمت هستند اما اینکه مسئولان چه تصمیمی در این باره می گیرند نمی دانم! 


خواسته خانواده های متوفی از حطیه اختیار کاری ما خارج است


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان هم در ادامه به فت فتو، اظهار داشت: خواسته بازماندگان حادثه  از حیطه اختیار کاری ما خارج است.  اینها خواستارند افراد متوفی در زمره خانواده شهید ثبت شوند  که در واقع این اتفاق نیفتاده است و بنیاد شهید نیز این موضوع را نپذیرفته است.


رضا اسماعیلی پور ادامه داد: در بحث دیه و مستمری این متوفیان پیگیر بوده ایم. نماینده کرمان نیز در بحث شهید تلقی شدن این متوفیان پیگیری هایی کرده اند ولی متاسفانه قبول نکردند.


وی گفت: برای افراد فوت شده از محل مستمری حکم حقوقی زده‌اند ولی هنوز به خانواده‌ها پرداخت نشده ولی پرداخت هایی غیر از این داشته اند. 


برای پرداخت دیه هیچ مشکلی نداریم


اسماعیلی پور گفت:  برای دیه هم  ظاهرا چون هنوز خانواده ها از بنیاد شهید پیگیرند، از طریق اداره کار پیگیری نکرده اند و منتظرند جواب وزیر نیرو هستند که مکاتبه ای با رئیس بنیاد شهید کشور داشته اند. خانواده ها منتظرند که اگر جزو خانواده شهید محسوب شوند  دیگر احتیاجی به دیه ندارند.


وی افزود: برای پرداخت دیه افراد متوفی هیچ مشکلی نداریم ولی تاکنون از سوی خانواده‌ها پیگیری نشده است.  در خصوص امتیازات اضافی نیز با توجه به محاسبات مدیر برق منطقه ای قرار شد یکی از اعضای خانواده ها را به عنوان جایگزین فرد فوت شده به کار بگیرند. که این اقدام هم نیز در دست اجرا و عملیاتی شدن است.


انتهای پیام/منبع:ایـلنا
? درخواست خانواده های متوفیان سیل گلباف از مسئولان /لطفا عزیزان‌مان را جزو شهدا محسوب کنید/ یک مسئول: خواسته خانواده‌ها از حطیه اختیار کاری ما خارج است