توحید، قرآن و ولایت پیام‌های عاشوراست

فت فتو/کرمان استاد حوزه علمیه کرمان با اشاره به تنوع در پیام های عاشورا گفت: امام حسین علیه السلام در کربلا هم پیام توحید دارد؛ هم پیام قرآن موج می زند و هم ولایت مطرح است. حجت الاسلام”احمد شیخ بهایی” در گفت و گو با فت فتو با تسلیت فرارسیدن عاشورای حسینی اظهار کرد: عاشورا […]

فت فتو/کرمان استاد حوزه علمیه کرمان با اشاره به تنوع در پیام های عاشورا گفت: امام حسین علیه السلام در کربلا هم پیام توحید دارد؛ هم پیام قرآن موج می زند و هم ولایت مطرح است.

حجت الاسلام”احمد شیخ بهایی” در گفت و گو با فت فتو با تسلیت فرارسیدن عاشورای حسینی اظهار کرد: عاشورا را باید به عنوان یک رنگین کمان، منظومه و پازل گسترده در نظر بگیریم که اجزای گوناگون با مهندسی خداوند چنان چیده شده که هیچ کدام را نمی شود جابه جا کرد و انعکاسی به وجود آورده که در تاریخ نمونه ندارد.

وی با اشاره به اینکه انواع و اقسام شخصیت ها در عاشورا در صفوف حق و باطل وجود دارد، افزود: از طفل شیرخواره تا پیرمر ۹۰ ساله در کربلا به شهادت رسیده اند و طبق برخی نقل ها یکی از همسران امام نیز باردار بود و در شام بر اثر حمله سربازان دشمن در نزدیکی حلب، فرزندش سقط شد.

شیخ بهایی با اشاره به اینکه جوان، نوجوان، مردم معمولی، جنگاوران، فرماندهان و … در واقعه عاشورا در لشکر امام حسین علیه السلام حضور داشته اند، تصریح کرد: در بین شهدای کربلا افراد بلندمرتبه ای مانند خود امام و حضرت عباس و بنی هاشم علیهم السلام تا غلامان و بردگان هستند و حتی یک نفر از بانوان را به عنوان شهید کربلا داریم که در کنار جنازه همسرش به شهادت رسید.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به تنوعِ حاضران در واقعه عاشورا بیان کرد: افرادی شهید شدند در حالی که تا آخرین لحظه در مقابل امام قرار داشتند مانند حر؛ اما به امام پیوستند و افرادی که تا آخرین لحظه با امام بودند، اما در نهایت از صحنه فرار کردند.

شیخ بهایی ادامه داد: خداپرستی در کربلا موج می زند، امام در سخنانشان مرتب از آیات قرآن شاهد می آورد و مسئله نماز، اخلاق و معنویت در کربلا پررنگ است و امام حتی در زیر تیرباران دشمن نمازش را برگزار کرد.

وی تصریح کرد: پیام عزت در عاشورا مطرح است و امام فرمودند به هیچ وجه زیر بار ذلت نمی روم و این واقعه عظیم همچنین پیام آزادگی دارد.

استاد حوزه علمیه کرمان بیان کرد: عاشورا مردمی ترین حادثه تاریخ است چراکه حرکت امام برای نجات مردم بود و به دعوت مردم کوفه حرکت کرد، اما بعد عده ای دچار دو دستگی شدند و برخی به طمع پول و برخی به دلیل ترس کنار کشیدند و نتیجه منجر به حادثه کربلا شد.

وی تصریح کرد: بصیرت و اخلاصی که در جبهه حق وجود دارد و همچنین مردمی بودن، از امتیازات واقعه کربلاست.

انتهای پیام
توحید، قرآن و ولایت پیام‌های عاشوراست

منبع:ایـسنا
? توحید، قرآن و ولایت پیام‌های عاشوراست