استاندار کرمان: ستاد کرونا به استان‌ها اختیار عمل دهد

کرمان – فت فتو – استاندار کرمان از نبود اختیارات کافی برای استانداران در موضوع کرونا انتقاد کرد و گفت: شورای برنامه‌ریزی استان را تشکیل می‌دهیم فقط برای اینکه بخشنامه تحمیلی سازمان مدیریت را ابلاغ کنیم لذا ستاد ملی کرونا باید به استان ها اختیار عمل دهد. به گزارش روز پنجشنبه فت فتو و به […]

کرمان – فت فتو – استاندار کرمان از نبود اختیارات کافی برای استانداران در موضوع کرونا انتقاد کرد و گفت: شورای برنامه‌ریزی استان را تشکیل می‌دهیم فقط برای اینکه بخشنامه تحمیلی سازمان مدیریت را ابلاغ کنیم لذا ستاد ملی کرونا باید به استان ها اختیار عمل دهد.

به گزارش روز پنجشنبه فت فتو و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، علی زینی‌وند در شصت و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی افزود: وضعیت کرمان در زمینه شیوع کرونا با استانی مانند آذربایجان فرق دارد.

وی اظهار داشت: ما باید بتوانیم به تناسب شرایطمان شهری را محدود یا تعطیل کنیم و راه ورودی به استان کرمان را ببندیم.

وی تاکید کرد: اما در مسئله ای ضروری مانند پیشگیری از شیوع کرونا که با جان مردم ارتباط دارد؛ هیچ اختیاری در استان ها وجود ندارد.

مدیران ریسک پذیر باشند

استاندار کرمان همچنین یکی از دلایل طولانی شدن اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری را در مراحل اعطا و واگذاری زمین دانست و گفت: مدیران ما باید ریسک‌پذیر باشند و هرآنچه در توان داخلی استان وجود دارد را برای تسریع در پروژه ها به کار گیرند.
وی بیان کرد: رفع بسیاری از مسائلی که در کرمان مطرح می‌شود، مسائل کشور را نیز حل می‌کند لذا در حوزه مسکن، کشاورزی و منابع طبیعی قانونی که در استانی مانند گلستان و یا جنگل‌های زاگرس وجود دارد در کرمان که نباید مطرح باشد.
زینی‌وند ادامه داد: متاسفانه ما قوانینی که در جنگل‌های شمال و زاگرس اجرا می‌شود را در منطقه‌ای از استان کرمان که هیچ بوته‌زاری نیست اجرا می‌کنیم.

وجوددفرصت استثنایی برای حل مشکلات کشور

وی با اشاره به معرفی وزاری کابینه دولت آیت‌الله‌ رئیسی گفت: فرصت استثنایی برای حل مسائل کشور وجود دارد و به خاطر ایران و جمهوری اسلامی حتما باید در این دوره موفقیت در کشور حاصل شود.

استاندار کرمان تصریح کرد: باید مسائل این استان را با توجه به ارتباط نماینده‌های کرمان، در رای اعتماد به وزرا و کمیسیون‌ها انتقال دهیم که ذهنیت کافی نسبت به مسائل استان کرمان داشته باشند.

مشکلات قوانین بانکی با رونق تولید اصلاح شود 

زینی‌وند گفت: بانک‌ها تا جایی که توانستند با حوزه تولید و سرمایه‌گذاری استان همراهی داشته اند، اما مشکل اصلی در قوانین بانکی است که باید با رونق تولید اصلاح شوند.

وی با ابراز تاسف از اینکه توسعه کشور و تامین منابع مالی و سرمایه‌ای ما متکی به بانک‌ها است که باید آنها را به بازار سرمایه انتقال دهیم اظهار داشت: سهم شرکت‌های کرمانی در بازار بورس کرمان به مرز ۱۵ درصد رسیده و همه آنها در راس هستند و سود آن باید برای استان کرمان حاصل شود.

استاندار کرمان افزود: باید از بازار سرمایه استفاده ببریم، بازار سرمایه هم بازار مطمئن‌تر و قابل انکارتر است و هم اینکه منفعت‌هایی دارد که در بانکها وجود ندارد.

وی به توزیع بودجه سال جاری نیز اشاره‌ای داشت و گفت: شورای برنامه‌ریزی استان کرمان را بیکار کرده‌اند، طرح‌هایی برای ما گذاشته‌اند و اعتبار به آنها اختصاص داده‌اند که اصلا اولویت ما نیست، من به عنوان استاندار در کف میدان هستم، چرا برای ما تصمیم می‌گیرند؟

استاندار کرمان ادامه داد: اختیار تمام فرمانداری‌ها و شورای برنامه‌ریزی گرفته شده لذا اینگونه کشور اصلاح نمی‌شود، چه استانداری است که اختیار ندارد ۵۰ میلیارد تومان در این استان به طرح ضروری اختصاص دهد.

زینی‌وند خطاب به دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که در این نشست حضور داشت، گفت: امسال وضعیت فاجعه باری را در بودجه شاهد هستیم، شورای برنامه‌ریزی تشکیل می‌دهیم فقط برای اینکه بخشنامه تحمیلی سازمان مدیریت را ابلاغ کنیم، اینگونه که مدیریت و استانداری نمی‌شود.

وی را تاکید بر لزوم واگذاری اختیارات به استانداران افزود: این مسائل مشکل اصلی کشور است که خیلی از آنها را می‌شود اصلاح کرد.

زینی وند عنوان کرد: کشور گرفتار معضل قانون‌گذاری و نظام بروکراتیک است و امیدواریم با هماهنگی که بین مجلس و دولت وجود دارد و تسلطی که بر اوضاع دارند از بسیاری مسائلی که بر نظام اداری کشور تحمیل شده نجات پیدا کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست از لزوم اصلاح قانون نظام بانکی گفت و بیان داشت: بانک‌های استانی مامور اجرای مصوبات بانک مرکزی هستند و بعضا ایرادتی که به آنها وارد می‌شود، ناخواسته است.

محمدرضا پورابراهیمی افزود: اگر تفاوت تصمیم‌گیری بانکی میان استان‌ها وجود داشته باشد و در داخل استان کوتاهی صورت گیرد، حتما باید پاسخگوی آن باشند.

وی عنوان کرد: پیش‌بینی ما در تیم اقتصادی دولت و همکاری خوب با مجلس خواهد بود و تحولات مثبتی در نظام اقتصادی و بهبود تدریجی شرایط اقتصادی کشور در ماه‌های آینده شاهد خواهیم بود.

این نشست با دستور کار مصادیق پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها در حوزه راه و شهرسازی و بانکی تشکیل شد.منبع:ایرنـا
? استاندار کرمان: ستاد کرونا به استان‌ها اختیار عمل دهد