احداث ۹۵۰ سازه آبخیزداری در جنوب کرمان به طور چشمگیری قدرت تخریب سیلاب را در این منطقه کاهش داد

 به گزارش فت فتو کرمان، حمزه احمدی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به بارندگی های روزهای اخیر در جنوب کرمان گفت : بارش‌های بهاری روزهای اخیر، نقش موثر طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کنترل سیلاب را بر همگان آشکار کرد و مشاهده کردیم که این طرح‌ها چگونه توانستند طغیان رودخانه‌های فصلی […]

 به گزارش فت فتو کرمان، حمزه احمدی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به بارندگی های روزهای اخیر در جنوب کرمان گفت : بارش‌های بهاری روزهای اخیر، نقش موثر طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کنترل سیلاب را بر همگان آشکار کرد و مشاهده کردیم که این طرح‌ها چگونه توانستند طغیان رودخانه‌های فصلی جنوب کرمان را مهار و این منطقه را از یک بحران جدی نجات دهند لذا امروزه اهمیت و نقش ویژه پروژه‌های آبخیزداری بر کسی پوشیده نیست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان اینکه ۹۵۰ پروژه مکانیکی آبخیزداری و آبخوان‌داری در هفت شهرستان جنوبی استان وجود دارد، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام گرفته، در بارندگی‌های اخیر حدود ۳۵ درصد این سازه‌ها آبگیری شد.

حمزه احمدی افزود: طی بارندگی اخیر ۳۵۰ هزار متر مکعب رسوب کنترل و ۱۰۰۰ تن کنترل فرسایش انجام شده است.

وی ادامه داد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری نقش مهمی در کنترل سیلاب، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و کنترل رسوبات دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان بیان داشت: در بارش‌های اخیر مدیریت و کنترل ۴۰ میلیون متر مکعب روانآب که منجر به نفوذ ۱۰ میلیون متر مکعب به سفره‌های آب زیرزمینی صورت گرفته، که نقش مهمی در بهبود شرایط اقلیمی منطقه جنوب کرمان دارد.

وی با بیان اینکه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، اعتبارات خوبی برای این بخش در نظر گرفته شده تصریح کرد: طرح‌های آبخیزداری فواید بسیاری دارد که در نهایت فت فتوب کاهش اثرات خشکسالی می‌شود، از این رو آبخیزداری را می‌توان مهمترین کار در حوزه منابع طبیعی دانست.

حمزه احمدی افزود: مساحت مجموع حوزه‌های آبخیز جنوب کرمان سه میلیون و ۶٠٠ هزار هکتار بوده و عملیات اجرایی طرح‌های حوزه آبخیزداری بر اساس یک برنامه مدون در حال انجام است.

وی تصریح کرد:طرح‌های آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان شامل عملیات سنگی ملاتی، خاکی و پخش سیلاب، گابیونی و بیومکانیکی (بانکت بندی) در ۲۲ حوزه آبخیز در حال مطالعه واجرا است.

 منبع:مــوج
? احداث ۹۵۰ سازه آبخیزداری در جنوب کرمان به طور چشمگیری قدرت تخریب سیلاب را در این منطقه کاهش داد