آیا واقعا خداوند متعال برای شهادت علی اصغر به امام حسین ( ع ) تسلیت گفت؟

می گویند که در تنها مصیبتی که از عالم بالا و از سوی خداوند متعال به امام حسین ( علیه السلام ) تسلیت گفته شد، مصیبت حضرت علی اصغر ( علیه السلام ) بود، آیا واقعا این مطلب صحیح است؟ به گزارش فت فتو؛ در ارتباط با نحوه شهادت فرزند شیر خوار امام حسین (عبد […]

می گویند که در تنها مصیبتی که از عالم بالا و از سوی خداوند متعال به امام حسین ( علیه السلام ) تسلیت گفته شد، مصیبت حضرت علی اصغر ( علیه السلام ) بود، آیا واقعا این مطلب صحیح است؟

به گزارش فت فتو؛ در ارتباط با نحوه شهادت فرزند شیر خوار امام حسین (عبد الله رضیع یا علی اصغر) چند نقل وجود دارد، از جمله:

الف. ایشان خطاب به خواهرشان زینب ( سلام الله علیها) فرمودند که فرزند کوچکم را به من بده تا با او خداحافظی کنم. سپس او را گرفته و برای بوسیدنش خم شد که ناگاه حرمله با تیری او را هدف قرار داده و تیرش به گلوی آن شیرخوار اصابت کرده، او را به شهادت رساند. حضرت پس از مشاهده این ماجرا، پیکر این شهید کوچک را به خواهرش زینب داده و سپس دو دستان خود را پر از خون فرزندش کرده و آن را به سمت آسمان پاشیده و فرمود: چون در برابر چشمان خدا هستم، تحمل تمام این مشکلات برایم آسان است!

امام باقر ( علیه السلام ) فرمودند که از خون پاشیده شده به طرف آسمان، قطره ای به زمین برنگشت. [۱]

شاید برخی صاحبان ذوق، برنگشتن خون این طفل شیرخوار را نشانه تسلیت پروردگار به امام حسین ( علیه السلام ) ارزیابی کرده باشند.

ب. امام حسین( علیه السلام ) متوجه شد که فرزند کوچکش از تشنگی بی­تاب و گریان شده و به همین دلیل او را در مقابل سپاه دشمن بر فراز دستان خود گرفته و فرمود: ای مردم اگر به من رحم نمی­کنید، دلتان برای این طفل بسوزد!

در این هنگام یکی از افراد سپاه دشمن، با تیری این کودک را هدف قرار داده و او را به شهادت رساند. امام با دیدن این صحنه، گریان شده و به پروردگار عرضه داشت: خدایا! تو خود بین ما و این گروه که با وعده یاری و کمک، ما را دعوت کرده و اکنون ما را می­کشند، قضاوت کن!

بعد از این سخنان، ندایی از غیب رسید که ای حسین! به فکر کودکت نباش که اکنون دایه­ای در بهشت در اختیار او بوده و به او شیر خواهد داد. [۲]

در صورت پذیرش چنین نقلی، این سخن غیبی را می­توان تسلیتی از جانب پروردگار به امام حسین( علیه السلام ) دانست.

[۱] سید بن طاووس، اللهوف فی قتلی الطفوف، ص ۱۱۷، انتشارات جهان، ۱۳۴۸ ش.

[۲] سبط بن جوزی، تذکرة الخواص، ص ۲۲۷، منشورات الرضی، قم، ۱۴۱۸ ق.

 منبع:بــرنا
?
آیا واقعا خداوند متعال برای شهادت علی اصغر به امام حسین ( ع ) تسلیت گفت؟