آغاز عملیات مرمتی بازار دوره قاجار در کرمان

مجتبی شفیعی از آغاز عملیات مرمتی بازار محمود کرمان خبر داد.     به گزارش اقطاع خبر؛ مجتبی شفیعی گفت: در این عملیات مرمتی استحکام‌بخشی، نماچینی و اندودگچ بخشی از این بازار تاریخی با اعتباری معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال انجام می‌شود. وی افزود: در سال های گذشته نیز فعالیت‌های مرمتی همچون سبک‌سازی […]

مجتبی شفیعی از آغاز عملیات مرمتی بازار محمود کرمان خبر داد.

 
  به گزارش اقطاع خبر؛ مجتبی شفیعی گفت: در این عملیات مرمتی استحکام‌بخشی، نماچینی و اندودگچ بخشی از این بازار تاریخی با اعتباری معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال انجام می‌شود.
وی افزود: در سال های گذشته نیز فعالیت‌های مرمتی همچون سبک‌سازی و اندود کاه‌گل، سقف‌پوشی و همچنین سیمگل نمای کوچه این بازار انجام شده است.

شفیعی با اشاره به اینکه قدمت بازار قلعه محمود کرمان به قرن هشتم تا دوره قاجار باز می‌گردد، بیان کرد: این بازار که به عنوان قدیمی‌ترین بازار کرمان شهرت دارد دارای حمام، آب انبار، تکیه و مسجد است.
معاون میراث فرهنگی استان کرمان بیان کرد: این بنای تاریخی دارای یک راسته به طول ۲۸۵ متر و یک مسیر فرعی در سمت غرب است و در دو طرف کل راسته بازار، حجره‌هایی با کاربری اقتصادی و تجاری موجود بوده است که با گذشت زمان کاربری خود را از دست داده‌اند و در حال حاضر هفت حجره با کاربری‌های بقالی، آهنگری، نانوایی، لحاف‌دوزی و خیاطی مشغول به فعالیت هستند. وی خاطر نشان کرد: این بازار دارای دو ورودی اصلی از سمت خیابان‌های امام(ره) و احمدی (شهید مطهری) است که در جهت شمالی‌جنوبی قرار گرفته است و در سمت شرقی این بازار سه ورودی فرعی وجود دارد که به خیابان سام (پیروزی) می‌رسد. انتهای پیام/م

آغاز عملیات مرمتی بازار دوره قاجار در کرمانمنبع:آرمان